Virály

26. května 2022 21:46

redakce Prima Lajk

Opičí neštovice nejsou onemocněním homosexuálů, upozorňují lékaři. Proč se tahle lež šíří?

Opičí neštovice nejsou druhým AIDS. Lékaři vyvracejí nový hoax.

V dnešní době plné dezinformací je těžké udržet si zdravý přehled o všem, co hýbe světem. Teď například po pandemii covidu lidé začínají řešit nový virus opičí neštovice, který se začal ve světě nedávno znovu ve větší míře vyskytovat. Než se však zhrozíte, že se jedná o další covid, je třeba zdůraznit fakta, která se do světa nyní snaží dostat Světová zdravotnická organizace (WHO).

Zaprvé, tento virus se šíří pomaleji a zdaleka ne tak agresivně. Nejúčinnější obrana proti němu je pak standardní očkování proti neštovicím, které jste s největší pravděpodobností absolvovali už jako děti.

No a zadruhé, opičí neštovice nejsou onemocněním homosexuálů, jak se snaží někteří odpůrci LGBTQ nyní tvrdit. K přenosu totiž nedochází výhradně skrze anální sex, ale víceméně jakýmkoli blízkým stykem. Virus tak můžete chytit při kontaktu s divokou zvěří i při procházce se svou polovičkou i při běžném heterosexuálním styku. Jak ale experti zdůrazňují, netřeba propadat panice, s největší pravděpodobností ho totiž nechytíte vůbec.


Přečtěte si také