Virály

28. března 2021 07:35

sarka.turcekova@gmail.com

Pekař, který odmítl udělat dort homosexuálům, stanul před soudem! Jakou výmluvu pro svoje chování měl?

Pekař z Colorada odmítl udělat dort pro pár stejného pohlaví. Nyní je žalován transsexuálkou.

V roce 2012 homosexuální pár dvou mužů, Charlie Craig a David Mullin, navštívili pekárnu Masterpiece Cakeshop, aby si koupili narozeninový dort. Majitel obchodu Jack Phillips jim však dort odmítl udělat s odvoláním na své křesťanské přesvědčení. Tento incident následně vedl k dlouhým právním potyčkám a nakonec to skončilo částečným vítězstvím pekaře v roce 2018. Uprostřed řízení tohoto případu si chtěl/a koupit dort také Autumn Scardina. Dort měl být zvenčí modrý a uvnitř růžový, aby označil její přechod mezi pohlavím. Pekař odmítl upéct i takovýto dort, a proto podal/a transgender osoba stížnost a následně skončil pekař před soudem.

Transgender Scardina by to prý ani neřešil/a, ale když se dozvěděl/a o jeho předchozím soudu s homosexuály, kdy se proti rozhodnutí soudu odvolal, a soud toto odvolání schválil, tak chtěl/a také zasáhnout. Po počáteční Scardinově stížnosti pekař pokračoval v žalování státu Colorado s tvrzením, že je pronásledován za své náboženské přesvědčení. V březnu 2019 pak obě strany své případy zrušily.

O několik měsíců později se Scardina vrátila se svým vlastním soudním procesem a tvrdila, že jeho pekárna falešně inzerovala, že by „ráda poskytla různé pečivo, včetně dortů k narozeninám, všem členům veřejnosti, včetně osob LGBT.“ Právní tým uvedl, že Phillips se pokusil využít zpravodajství tím, že uvedl, že bude prodávat narozeninové dorty zákazníkům LGBT, přestože z jeho předchozích postojů vyplývá pravý opak. S tím už však neuspěla, protože soud rozhodl, že má pekař právo změnit svůj postoj.

Sdílejte článek
Štítky dort soud pekárna LGBT Colorado pekař Jack Phillips Charlie Craig David Mullin

Přečtěte si také