Virály

28. března 2021 07:35

sarka.turcekova@gmail.com

Pekař, který odmítl udělat dort homosexuálům, stanul před soudem! Jakou výmluvu pro svoje chování měl?

Pekař z Colorada odmítl udělat dort pro pár stejného pohlaví. Nyní je žalován transsexuálkou.

V roce 2012 homosexuální pár dvou mužů, Charlie Craig a David Mullin, navštívili pekárnu Masterpiece Cakeshop, aby si koupili narozeninový dort. Majitel obchodu Jack Phillips jim však dort odmítl udělat s odvoláním na své křesťanské přesvědčení. Tento incident následně vedl k dlouhým právním potyčkám a nakonec to skončilo částečným vítězstvím pekaře v roce 2018. Uprostřed řízení tohoto případu si chtěl/a koupit dort také Autumn Scardina. Dort měl být zvenčí modrý a uvnitř růžový, aby označil její přechod mezi pohlavím. Pekař odmítl upéct i takovýto dort, a proto podal/a transgender osoba stížnost a následně skončil pekař před soudem.

Transgender Scardina by to prý ani neřešil/a, ale když se dozvěděl/a o jeho předchozím soudu s homosexuály, kdy se proti rozhodnutí soudu odvolal, a soud toto odvolání schválil, tak chtěl/a také zasáhnout. Po počáteční Scardinově stížnosti pekař pokračoval v žalování státu Colorado s tvrzením, že je pronásledován za své náboženské přesvědčení. V březnu 2019 pak obě strany své případy zrušily.

O několik měsíců později se Scardina vrátila se svým vlastním soudním procesem a tvrdila, že jeho pekárna falešně inzerovala, že by „ráda poskytla různé pečivo, včetně dortů k narozeninám, všem členům veřejnosti, včetně osob LGBT.“ Právní tým uvedl, že Phillips se pokusil využít zpravodajství tím, že uvedl, že bude prodávat narozeninové dorty zákazníkům LGBT, přestože z jeho předchozích postojů vyplývá pravý opak. S tím už však neuspěla, protože soud rozhodl, že má pekař právo změnit svůj postoj.

Sdílejte článek
Štítky soud LGBT pekař

Přečtěte si také