Virály

27. května 2020 15:31

sarka.turcekova@gmail.com

Policisté klečeli černochovi na krku tak dlouho, dokud se neudusil. Tyhle záběry znechutily internet

Celkem čtyři policejní důstojníci byli propuštěni poté, co zabili svým jednáním muže, kterého zatýkali. Ten se ale při tom udusil.

Zneklidňující záběry ukazují muže, který byl později identifikován jako 46letý George Floyd, jak leží na zemi vedle policejního auta a důstojník mu klečí na krku. Muž na zemi ovšem lapá po dechu a soptí, že ho bolí krk a že nemůže dýchat. I přes jeho zasténání mu však důstojník tlačí na krk, muž naposledy zasténá a pak je ticho. Takovýmhle způsobem policisté zabili muže, kterého měli zatknout.

Poté kolemjdoucí naléhali na důstojníky, aby ho nechali být a zkontrolovali jeho puls. Ti neochotně uposlechli, poté přijela sanitka a muže odvezla, později ale lékaři oznámili, že zemřel. Záběry se dostaly na internet a byly hojně kritizovány. Na záběrech se sice nejvíc angažují dva policisté, nicméně zatčeni za tento čin byli nakonec čtyři. Za své chování byli propuštěni. Ukázalo se, že muže policisté zatýkali, protože chtěl použít padělaný účet v obchodě.

Technika, kterou však policisté použili k tomu, aby drželi hlavu muže na zemi, byla proti předpisům ministerstva a není povolena. Nebyl žádný důvod k tomu, aby vyvíjeli kolenem takový tlak proti mužovu krku. Důstojníci tak budou čelit federálnímu obvinění. Floyd je jedním z mnoha neozbrojených černochů, kteří přišli rukou policistů ve Spojených státech o život.

Sdílejte článek

Přečtěte si také