Virály

23. března 2022 09:36

redakce Prima Lajk

Přetrpěl hrůzy Hitlera, ale ne Putina. 96letý přeživší holokaustu zemřel při bombardování Ukrajiny

Za druhé světové války přežil čtyři koncentrační tábory. V 96 letech ale Boris Romančenko zemřel při odstřelování Charkova.

Druhé největší město Ukrajiny už celý měsíc statečně čelí nelítostným útokům ruské armády. Počet obětí při bombardování civilistů Charkova však neúprosně stoupá a k dlouhému jmennému seznamu padlých se před několika dny bohužel přidal i šestadevadesátiletý válečný hrdina Boris Romančenko, který během druhé světové války přežil hrůzy čtyř koncentračních táborů

Zprávu o smrti přeživšího holokaustu oznámila nadace Buchenwald a Mittelbau-Dora Memorial Foundation, přičemž ji potvrdili i Romančenkův syn a vnučka. „Jsme hluboce zarmouceni smrtí Romančenka. Truchlíme nad ztrátou blízkého přítele. Jeho synovi a vnučce, kteří nám smutnou zprávu přinesli, přejeme v těchto těžkých časech hodně sil,“ stálo v prohlášení.

Válečný veterán byl dlouholetým viceprezidentem Mezinárodního výboru Buchenwald-Dora na Ukrajině a pravidelně se aktivně účastnil vzpomínkových průvodů i vzdělávání o holocaustu a nacistickém Německu. Jeho smrt je důsledkem neustálých bombardování ukrajinského území.

Sdílejte článek
Štítky válka druhá světová válka holokaust koncentrační tábor Ukrajina válečný veterán

Přečtěte si také