Virály

15. února 2023 13:19

redakce Prima Lajk

ODHALENO: Proč jsou někteří lidé posedlí seriály o vrazích? Může za to biologie, tvrdí experti

Proč mají lidé posedlost sériovými vrahy, zejména v oblasti médií?

Ať už to bylo několikaletá posedlost seriálovým Dexterem, nebo čerstvě veleúspěšný seriál o Jeffreym Dahmerovi, lidé zkrátka milují sériové vrahy. Nebo alespoň ty, co se objevují na jejich televizních obrazovkách či v kinech. Vezměte si třeba úspěch Mlčení jehňátek. Jenže tyto úspěchy sebou přinášejí i negativní efekt, a to že rodiny obětí těchto monster často musí znova prožívat trauma spojené se smrtí jejich blízkých. Navíc se tím vytváří početná skupina lidí, která si idealizuje činy těchto vrahů, případně i samotné vrahy, kteří se tak stávají v určitém světle dokonce hrdiny, což naopak může vést k inspirování dalších podobně nemocných lidí, aby konali podobné skutky. Takových případů se jenom za posledních pár let objevilo bohužel hned několik.

Nyní každopádně experti přišli s vysvětlením, proč vlastně některé lidi příběhy sériových vrahů tolik fascinují. Podle Coltana Scrivnera z institutu Recreational Fear Lab zkoumajícího tyto vlivy na lidský mozek, je za vším naše přirozená snaha nabrat co nejvíce informací o potenciálním nebezpečí, jaké by nám mohlo hrozit. Lidé podle něj touto vlastností disponují už tisícovky let, od doby, kdy jsme se naučili používat řeč a bránit sami sebe nebo naše blízké. Naše mysl se zkrátka pasivně snaží získat co nejvíce informací o všem, co by nám mohlo ublížit, a pak taková nebezpečí proaktivně řešit. Vezměte si rodiče, kteří své děti učí, aby si od cizích lidí nikdy nic nebrali a ani s nimi nemluvili. Tyto rady nevycházejí z nějaké osobní zkušenosti, ale jsou čistě preventivním opatřením, protože společnost už stovky let ví, jaké riziko při takovém kontaktu může hrozit.

Sledováním seriálů o sériových vrazích se tak naše mysli učí a informují o činnostech a situacích, ve kterých se lidé vystavují nebezpečí, abychom to pak v reálném životě mohli aplikovat a dávat si na sebe větší pozor. I proto je tak těžké od takových děl odtrhnout zrak. Je to doslova pud sebezáchovy, který nás nutí se na ta zvěrstva dívat dál a dál.


Přečtěte si také