Proč se vyplatí koupit veterána?

Veteráni jsou dnes oblíbenou zábavou a koníčkem nejednoho muže (ale i ženy). Staré škodovky, vozy značky Lada či luxusní Porsche jsou ve světě automobilových veteránů nejen kusem do sbírky. Koupě a renovace těchto plechových „staříků“ představují také celkem výnosný byznys.

Kdo by nechtěl vlastnit veterána, za kterého trhne miliony? A navíc – pohled na to, jak se i takto staré auto umí prohánět ulicemi dnešního světa, je k nezaplacení. Pokud ale budete chtít s veteránem vyrazit na silnici, nezapomínejte na zařízení povinného ručení, sjednat si ho musíte i na staré auto, naštěstí ale často vyjde mnohem levněji než v případě toho nového.

Není veterán jako veterán

Když se řekne veterán, člověk si hned představí auto z dob dávno minulých. Pravdou ale je, že za veterána se považuje každé auto starší 30 let. To je doba stanovená ministerstvem dopravy a počítá se od data výroby auta. Jen v Česku jsou tak desetitisíce potenciálních veteránů. Veterána na cestách poznáte podle toho, že jeho registrační značka obsahuje písmeno V. Jejímu získání předchází dvojí testace, vůz přitom musí být například v původním technickém stavu, případně po renovaci (technický stav auta posuzuje komise).

Proč koupit veterána coby investici?

Věděli jste, že se některá auta prodala i za stovky milionů korun? Například takové Ferrari 250 GTO ročník 62 se prodalo za bezmála 945 milionů korun. Takovou sumu za naši starou škodovku s největší pravděpodobností nedostanete, ale ani její cena se nedrží při zemi. Škoda 110 R se před několika lety prodala za zhruba 500 tisíc a za oblíbenou Škodu 120 můžete dostat přibližně 80 tisíc korun.

Jak vybrat veterána jako investici?

Než investujete do jakéhokoliv veterána, myslete na to, že ne každý vám vynese zisk. Koupi musíte promyslet – zaměřte se na současný stav auta, na to, co bude nutné opravit a jak vysoké budou náklady, jak budete auto prezentovat. Rovněž byste měli umět odhadnout, kolik vám může vynést jeho případný prodej. Jako investor nebudete přemýšlet stejně jako člověk, který má veterány jako koníček. Investor uvažuje v jiném kontextu, záleží také, zda je to investor-nadšenec, investor-mechanik či klasický investor, který jen koupí a následně prodá se ziskem.

Máte-li v plánu pořídit si veterána jako investici, vybírejte už s úmyslem jeho prodeje a zamyslete se i nad tím, co vlastně kupujete a jak budete prodávat. Auta mají svůj příběh, autenticitu, jsou vzácná nebo se jich vyrobilo jen málo kusů. To vše lze zahrnout do prezentace auta a vše, čím ho odlišíte od jiných, navyšuje i jeho cenu. Dobrý příběh prodává stejně dobře jako označení „limitovaná edice“.

Sdílejte článek
Štítky veterán silnice auto investice Česko tipy Ministerstvo dopravy České republiky Ferrari 250 GTO Škoda 110 R povinné ručení automobiloví veterání

Přečtěte si také