Virály

15. prosince 2021 10:14

redakce Prima Lajk

Proč toužíme po cigaretě, když pijeme alkohol? Vědci přišli na překvapivou odpověď

Alkohol a tabák je vražedná kombinace. Přesto se cigareta v podnapilém stavu zdá pro mnohé jako skvělý nápad.

Pokud se i vy normálně řadíte mezi nekuřáky, ale ve chvíli, kdy se napijete alkoholu nedokážete odolat cigaretě, můžete poděkovat svému mozku. Právě ten totiž může za to, že v podnapilém stavu prostě nemůžete odolat chuti na cigaretu a nic vás před ní nezastaví. Uvažovali jste ale někdy nad tím, proč se to děje? Odpověď je překvapivě jednoduchá.

Podle studie, kterou provedli doktor John Dani a jeho výzkumníci z Pensylvánské univerzity, má nikotin silnější vliv při vytváření neuronových spojení. Laicky to znamená to, že s vlivem alkoholu a nikotinu se nám v paměti vyvolávají všechny příjemné vzpomínky, které jsme prožili, a narůstá v nás euforie.

Jakmile tedy začnete pít a vzpomenete si na skvělé večírky s alkoholem a tabákem, okamžitě po nich znovu zatoužíte. Je to takový začarovaný kruh. Zároveň také ale alkohol a nikotin zvyšují dopamin v mozku, díky čemuž se cítíte šťastnější. Nebo alespoň v tu chvíli máte pocit, že jste šťastní; druhý den ráno si totiž alkohol v kombinaci s cigaretou spíš budete chtít vymazat z paměti.


Přečtěte si také