Virály

8. ledna 2020 10:48

sarka.turcekova@gmail.com

PROMĚNA: Ženě s rakovinou kůže změnila život náhrada poloviny tváře. Jak s ní teď vypadá?

Žena bojovala s nebezpečnou rakovinou kůže, během které ztratila pravé oko a zůstala s dírou v obličeji. Nyní pro ni vyrobili autentickou protézu, která část jejího obličeje imituje.

52letá matka Denise se styděla kvůli svému vzhledu po rakovině chodit na veřejnost. Už pouhá myšlenka na to, jak se na ni budou dívat a vyděsí je její tvář, ji přiváděla k slzám. V boji s rakovinou kůže přišla o část čelisti a pravé oko. V minulosti jí nabízeli vyrobit protetiku, jenže to by stálo asi 11 milionů, což odmítla, protože si to nemohla dovolit. Ale díky specialistům v Sao Paulu, kteří vyvinuli průkopnickou techniku za poloviční cenu, se její život úplně změnil. Lékaři vytvořili 15 fotek jejího obličeje z několika úhlů, fotky pak použili k vytvoření digitálního 3D modelu.

Protetiku za pomocí 3D tiskárny vytvořili – fungovala však jako plán pro konečnou verzi vyrobenou ze silikonu, pryskyřice a syntetických vláken. Plán byl vytvořený tak, aby kousek kůže co nejvěrněji zachytil oči Denise. Poté, co podstoupila převratnou operaci, která trvala 12 hodin, je žena konečně spokojená a šťastná s tím, jak vypadá. A jak říká, je schopná znovu žít svůj život. Je před ní ještě rekonstrukční chirurgie v podobě čelisti a horního rtu a řada dalších operací. Přesto řekla, že tato protetika pro ni byla naprosto zásadní – jako by jí doktoři dodali chybějící kousek.


Přečtěte si také