Puberťák doma vynalezl robotickou ruku, kterou lze ovládat myslí. Jak přesně funguje?
Americký teenager vynalezl protetickou paži, která by mohla změnit robotiku.
Teprve sedmnáctiletý nadšenec do technologie a inovátorství Benjamin Choi jednou v televizi zahlédl reportáž, ve které vědci vložili do mozku pacientky drobné senzory umožňující ovládat robotickou paži jen za pomoci vlastních myšlenek. Invazivní operace však vedla Choi k přesvědčení, že by mohlo existovat i lepší a méně radikální řešení.
„Byl jsem tenkrát fascinovaný tím, jak byla tato technologie působivá,“ nechal se slyšet americký puberťák. „Zároveň mě ale znepokojilo, že to vyžaduje dost vážnou a riskantní operaci mozku,“ dodal s tím, že je revoluční inovace obyčejným lidem nedostupná kvůli vysoké ceně. Veškeré provedení by stálo přinejmenším několik tisíc dolarů.
Během pandemie se tak rozhodl, že zkusí složit vlastní protetickou paži, která by dokázala reagovat pouze na myšlenky. Použil k tomu tiskárnu své sestry a několik rybářských vlasců, aby vytisknul několik malých kousků. Potom každou část sešrouboval a zagumičkoval. Středoškolák provedl 75 iterací svého návrhu, než opravdu fungoval tak, jak má.
This is Benjamin Choi. He built an accessible, mind-controlled prosthetic arm using a 3D printer & he’s only 17. pic.twitter.com/ZLzGFZtqAd
— GOOD (@good) May 6, 2022
Robotí ruka využívá algoritmus umělé inteligence, který interpretuje mozkové vlny uživatele k ovládání paže. Zároveň využívá elektroencefalografii (zkráceně EEG), jež zaznamenává elektrickou aktivitu mozku prostřednictvím senzorů na hlavě. Choi věří, že jeho algoritmus by mohl mít využití i mimo protetiku – mohl by pomoci při ovládání invalidních vozíků a podobně. Vynález vynesl teenagerovi místo mezi 40 nejlepšími finalisty Regeneron Science Talent Search, což je nejstarší vědecká soutěž ve Spojených státech pro středoškoláky.