Virály

23. prosince 2020 15:46

sarka.turcekova@gmail.com

Sestra dala pacientovi omylem pětinásobnou dávku vakcíny proti koronaviru! Jak mu teď je?

Vakcína proti koronaviru momentálně dává velkou naději celému světu na to, aby se život zase vrátil do normálu. Mezi jeho první "testovací" uživatele patří zdravotnický personál.

Lékárník Uday Azizi v Izraeli souhlasil s tím, že si nechá vpíchnout vakcínu proti koronaviru. Ale zdravotní sestra, která mu očkování podávala, si neuvědomila, že mu injekcí vpíchla pětinásobnou dávku vakcíny Pfizer Covid-19 najednou. Každá lahvička s vakcínou totiž obsahovala až pět dávek, někdy i více. Uday následně musel být převezen do nemocnice, když si očkovací centrum uvědomilo chybu. Naštěstí se zdá, že v důsledku záměny neutrpěl žádné nežádoucí účinky, kromě zčervenání a otoků v okolí oblasti, kam dostal injekci. Stále však ještě musí jít za 3 týdny na další injekci – snad tentokrát už dostane normální dávku.

Společnost Pfizer údajně provedla testy pro případ, že by nastal scénář, kdy bylo jednomu pacientovi podáno až pět dávek, a zjistila, že v oblasti vpichu nebyly žádné jiné vedlejší účinky než lokalizované podráždění. Uday dokonce prohlásil, že by mu nevadilo znova dostat pětinásobnou dávku, protože mu to vůbec nic neudělalo. Ohledně vakcíny je rozhodně optimistický a doufá, že se situace po novém roce obrátí k dobrému. Ministerstvo zdravotnictví pokračuje v procesu očkování a bude pokračovat v aktualizaci postupů. Izrael už zahájil národní víkendový očkovací program o víkendu, přičemž nejprve byli očkováni zdravotníci. Tento týden začala země očkovat lidi ve věku 60 a více let.


Přečtěte si také