Virály

1. září 2021 15:18

redakce Prima Lajk

Škola musí transgender studentovi zaplatit miliony korun. Čím ho brutálně urazila?

Střední škola ve Virginii musí zaplatit vysoké odškodné za to, že drsně diskriminovala transgender chlapce.

Psal se rok 2015, kdy bylo transgender studentovi Gavinu Grimmovi odepřeno navštěvovat chlapecké toalety na střední škole v Gloucester County ve Virginii. Jakmile se Gavin začal identifikovat jako chlapec, školní rada okamžitě přijala nové diskriminační pravidlo zakazující chlapcům a dívkám „s problémy genderové identity“ používat stejné toalety jako ostatním studentům a studentkám, informoval web Insider.

Po zbytek střední tak byl Gavin nucen používat oddělenou toaletu, což ho ponižovalo a veřejně oddělovalo od ostatních žáků. Správní rada ho společensky vylučovala i poté, co přešel na hormonální léčbu, díky které se mu změnila struktura kostí, prohloubil se mu hlas a začaly mu růst vousy na tváři. Školní rada ho nadále identifikovala jako ženu i přes to, že v občanském průkazu měl napsáno „muž“.

Zoufalý chlapec se tak rozhodl střední školu zažalovat za diskriminaci a šikanu. „Zasloužím si práva jako každá druhá lidská bytost,“ nechal se slyšet Gavin. Nyní, po šesti letech a několika soudních slyšeních, Nejvyšší soud konečně potvrdil chlapcovo vítězství. Virginská střední škola tak musí dvaadvacetiletému mladíkovi zaplatit odškodnění ve výši 1,3 milionu dolarů. Ačkoli většina finanční kompenzace nepůjde do kapsy Gavinovi, ale neziskové organizace na podporu občanských práv a svobod, která ho zastupovala, chlapci to nevadí. Je vděčný za to, že se LGBT komunitě dostalo spravedlivého vítězství.


Přečtěte si také