6. října 2020 16:35
sarka.turcekova@gmail.comSMUTNÝ PŘÍBĚH: 12letý chlapec zemřel na infarkt, když hrál on-line. Opravdu to spolu souvisí?
Děti jsou často závislé na videohrách a tráví na internetu příliš mnoho času, což jim nesvědčí. Tenhle chlapec na to doplatil vlastním životem.
Jen 12letý chlapec v Egyptě zemřel na infarkt poté, co několik hodin v kuse hrál populární videohru. Jeho rodiče přišli k němu do pokoje a zjistili, že vůbec nereaguje, i když to zpočátku vypadalo, že pořád ještě hraje hru na svém mobilu. Chlapce okamžitě převezli do nemocnice, jenže ještě před příjezdem zemřel. Podle místních médií hrál chlapec hru několik hodin bez přestávky. Příčinou smrti byla srdeční zástava způsobená zvýšením krevního tlaku. Také u něj byla zjištěna nadváha.
Po tragické smrti chlapce vydalo centrum Al-Azhar Fatwa varování před nebezpečím hraní návykových a násilných videoher v takto mladém věku. Hry se prý mohou zdát na první pohled jednoduché, nicméně k tomu, aby je lidé hráli pořád dokola, slouží složité psychologické metody. Středisko vyzvalo vědce, kazatele a učitele, aby pomohli zvýšit povědomí o nebezpečích videoher.
Předchozí studie ukázaly, že násilné videohry mají nulový účinek na agresivitu člověka. Vědci z Massey University na Novém Zélandu sloučili údaje z 28 dalších studií o této problematice, které zkoumaly až 21 tisíc mladých lidí a hráčů, aby zjistili, zda hraní stříleček podporuje násilnější chování. Výzkum je vedl k závěru, že neexistuje žádná souvislost mezi hraním násilných her jako Call of Duty nebo Grand Theft Auto a agresí v reálném světě. Ale centrum Al-Azhar Fatwa chce, aby rodiče častěji kontrolovali své děti a ujistili se, že jsou v pořádku, a omezili čas, který stráví na počítači.