Virály

23. června 2022 10:32

redakce Prima Lajk

Soudce zakázal těhotné 11leté oběti znásilnění podstoupit potrat. Přijde vám to fér?

Verdikt brazilské soudkyně otřásl veřejností.

Jedenáctiletá dívka, která z pochopitelných důvodů nebyla jmenována, byla převezena do nemocnice v brazilském státě Santa Catarina poté, co se její matka domnívala, že je těhotná. K tomu mělo dojít potom, co byla znásilňována v rodinném domě. Lékaři v místní nemocnici však malé dívence odmítli provést potrat kvůli tomu, že už byla ve 22. týdnu těhotenství. Podle nemocničního řádu lze takový zákrok provádět pouze do 20. týdne.

V Brazílii jsou navíc potraty nezákonné, pokud nejsou výsledkem znásilnění, incestu či těhotenství nebo porod neohrožuje ženu. Celý případ tak musel být poslán k soudu, kdy však soudkyně Joana Ribeiro Zimmer rozhodla o jeho odmítnutí z důvodů velkého rizika dítěte a její ochraně před potenciální vraždou. Nakonec dívce soudkyně doporučila adopci s tím, že čeká 30 tisíc párů, které by si přály dítě, a zeptala se jí, zda dívka zvážila možnost, že by si dítě adoptoval muž, který ji znásilnil.

Případ vyvolal zuřivou reakci veřejnosti a lidé v silně náboženské zemi žádají spravedlnosti. Soudní dvůr Santa Catarina uvedl, že bude celou kauzu znovu prošetřovat. Čísla navíc ukazují, že mnoho žen v Brazílii se raději rozhodne podstoupit nelegální potrat než čekat na schválení soudu.

Sdílejte článek
Štítky nemocnice Brazílie těhotenství potrat znásilnění soud interrupce Santa Catarina

Přečtěte si také