návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
Reklama
Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
Reklama
Virály

STUDIE: Experti tvrdí, že lidé přes 40 by měli pracovat pouze 3 dny v týdnu. Souhlasíte s nimi?

Umíte si představit, že by se klasický pětidenní pracovní týden zkrátil? Pro většinu z nás je to snová představa. Víc času na rodinu, přátele, své vlastní koníčky a dovolené. Komu by se něco takového nelíbilo.
Vydáno: 15.04.2019
Zkrácený pracovní týden
Autor: FabianaSou7 / Imgur Zkrácený pracovní týden
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Všichni totiž milujeme dovolené, prázdniny, válení se u moře nebo prostě jen domácí pohodičku a pocit, že nic nemusíme. Hodně lidí si ale nedokáže představit, že by mohli ze své práce utéct dřív a zkrátit si pracovní týden o jeden nebo dva dny. Nicméně někteří experti tvrdí, že když lidé dosáhnou určitého věku, měly by jim stačit tři dny práce. Zkrácená pracovní doba by pak měla přinést benefit na dvou frontách. Za prvé zlepšit mentální zdraví zaměstnanců a navíc zvýšit i jejich produktivitu práce.

Na univerzitě v Melbourne v roce 2016 výzkumníci analyzovali tisíce pracovníků, mezi jimiž bylo 3500 žen a 3000 mužů z Austrálie. Sledovali jejich pracovní návyky, testovali jejich uvažování, které zahrnovalo porozumění textu a čtení a seznam čísel. Dokonce i po zohlednění otázek na kvalitu života vědci zjistili, že pracovní výkon lidí dosáhl vrcholu, když pracovali v průměru 25 hodin týdně. To bylo místo, kdy bylo kognitivní skóre nejvyšší. Mezi kognitivní funkce patří například rychlost myšlení, schopnost učení, paměť, pozornost nebo třeba posuzování a řešení problémů a plánování. Tohle vše lidem pomáhá zlepšit kvalitu práce.

Jeden z výzkumníků, Colin McKenzie, profesor ekonomie na Keio univerzitě vysvětlil, že dlouhá pracovní doba sice může pomoci stimulovat sílu mozku, ale s rizikem snížení právě zmiňovaných kognitivních funkcí prostřednictvím únavy a stresu.

Studie ukazuje, že lidé se zvýšenou pracovní dobou měli nižší kognitivní schopnosti než lidé, kteří vůbec nepracovali. Jak upozornil Geraint Johnes, manažer školy Lancaster, pokles kognitivních schopností nejrychleji klesá po dosažení 40 pracovních hodin za týden.

Je jasné, že ne každý může ovlivnit, kolik hodin denně může pracovat. U některých pracovních pozic je vyžadován vyšší počet hodin z různých důvodů. Tyto studie jsou však jasným důkazem toho, že je důležité dbát na to, aby nedocházelo k přepracování a zaměstnanci měli více času sami na sebe. Co byste řekli na zkrácenou dobu pracovního týdne? Uvítali byste něco takového, pokud by se to neodrazilo na výši vaší výplaty, nebo máte naopak takovou práci, kam byste nejraději chodili 7 dní v týdnu? Podělte se s námi o názor v komentářích.

Článek je zařazen v: studie , práce , pracovní týden , dovolená , odpočinek