Virály

9. června 2022 12:14

redakce Prima Lajk

Tahle země chce zvednout věkový limit pro kouření. V kolika letech byste si mohli oficiálně zapálit?

Tato země obdržela návrh o změně věkového limitu. Od kolika let byste mohli kouřit?

Vládě v Anglii bylo doporučeno zvednout věkový limit pro kouření. Cigarety a tabákové výrobky si tam teď jako ve většině ostatních zemí můžete zakoupit od 18 let. Věková hranice by se měla zvedat každý rok o jeden rok nahoru. Alespoň tak znělo doporučení od doktora Javeda Khana.

„Pokud nezasáhneme hned, Anglie se nestane nekuřáckou zemí ještě mnoho let a pravděpodobně ani desetiletí,“ varoval. „Nekuřácká společnost by měla být společenskou normou, ale abychom toho dosáhli, musíme udělat víc proto, abychom přestali kouřit, pomáhali těm, kteří již kouří a podporovali ty, kteří jsou kouření nespravedlivě ovlivněni,“ řekl Khan.

Ten pro vládu připravil soubor doporučení, které mají zajistit výrazné snížení počtu kuřáků, zároveň mají zachránit lidské životy a ušetřit peníze. Khan je bývalý generální ředitel dětské charitativní organizace Barnabardo’s. A co ho k tomuto nápadu inspirovalo? „Když mi bylo asi tak pět let, můj táta byl kuřák. Pamatuju si, jak jsem stál na schodech a zaslechl jsem rozhovor mých rodičů. Moje máma tátovi řekla: ,Jestli umřeš, tvoji kluci nebudou mít tátu‘ a on už nikdy nekouřil,“ vyprávěl v jednom ze svých projevů na Royal College of Physicians. Podle něj neexistuje silnější motivace, než je právě rodina.

Sdílejte článek

Přečtěte si také