Virály

14. prosince 2022 11:30

redakce Prima Lajk

Taneční droga jako lék na alkoholismus? V téhle zemi to považují za nejlepší řešení

Tvrdá droga má podle studií léčit alkoholismus. V této zemi spouštějí první testy.

Věda a drogy se zdají být od sebe na hony vzdálené, ale opak je pravdou. Odborníci často a rádi experimentují jak s tvrdými, tak lehkými drogami a jejich účinkem na lidskou mysl. Nyní se několik vědců nezávisle na sobě rozhodlo provést experiment s rekreační drogou ketaminem, známou jako taneční droga, a vlivem na osoby trpící silnou závislostí na alkoholu.

Po dlouhé studii bylo zjištěno, že tato látka přinesla pozitivní účinky v boji proti alkoholismu a uživatelé ketaminu závislí na lihovinách si dokázali odepřít skleničku déle než ti, kteří podstoupili klasickou protialkoholní léčbu. Britská Národní zdravotní služba (NHS) se proto rozhodla zahrnout taneční drogu jako součást přelomové klinické studie pro léčbu alkoholismu.

V příštích měsících tak bude ketamin dostupný v omezeném množství lidem, kteří ho budou užívat v rámci sledované terapie. Experimentální projekt profesorky Celie Morgan, která za výzkumem stojí, dostal zelenou poté, co se druhá fáze studie ukázala jako bezpečná a přínosná. Pokud budou i nadále výsledky stejně pozitivní, užívání ketaminu by mohlo být důležitým mezníkem v léčbě alkoholismu. Zatím výsledky naznačují, že až 86 procent alkoholiků s pomocí kombinace drog a terapie zůstalo střízlivými po dobu šesti měsíců.

„Více než dva miliony dospělých ve Velké Británii mají vážné problémy s alkoholem, ale pouze jeden z pěti se ze závislosti vyléčí,“ řekla Morgan. „Problémy s alkoholem neovlivňují pouze jedince, ale i celé rodiny, přátele a komunity. Naléhavě potřebujeme nový způsob léčby,“ dodala odbornice s tím, že do experimentální terapie vkládá velké naděje.

Sdílejte článek
Štítky drogy věda Velká Británie léčba alkoholismus závislost na alkoholu National Health Service ketamin tvrdá droga

Přečtěte si také