Virály

26. února 2020 15:19

sarka.turcekova@gmail.com

Těchto 10 věcí měly ženy ještě před 100 lety zakázáno dělat! Fakt nemohly samotné ani na nákup?

Napříč historií se práva žen hodně proměňovala. Byly doby, kdy si mohly nechat o všech následujících věcech jenom zdát.

1. Nemohly nakupovat o samotě. Ženu musel doprovázet muž pokaždé, když opustila dům, zejména když šla nakupovat. Muži ženy vždy chránili, a ženám bylo dokonce zakázáno vstupovat na některá místa samostatně.

2. Nesměly nosit kalhoty. V minulosti ženy nosily pouze sukně. Pro ženy bylo společensky nepřijatelné nosit kalhoty, v některých zemích to bylo dokonce považováno za nezákonné. Kalhoty byly považovány za známku maskulinity a vzpoury.

3. Nemohly volit. Muži věřili, že ženy se nemají účastnit politiky, a proto by neměly ani volit. Věřilo se, že ženy jsou méně inteligentní a nejsou mentálně připraveny, aby mohly volit.

4. Nemohly si otevřít bankovní účet nebo mít kartu. Dříve nemohly ženy otevřít účet vlastním jménem ani žádat o půjčky nebo mít kreditní kartu. Když byly svobodné, potřebovaly, aby jim jejich otec podepsal potřebné papíry.

5. Nemohly jít do armády. Mít ženy v armádě bylo neuvěřitelně vzácné a na některých místech jim to ani nebylo dovoleno. Ženy byly povolány pouze tehdy, když je země potřebovala, například během válek.

6. Nemohly být v porotě u soudu. Ženy nesměly sedět v porotě s výjimkou obžalovaných nebo třetích stran. Byly považované za příliš křehké, aby se mohly účastnit takových vážných případů.

7. Nemohly mít snadno antikoncepci. Kontrola porodnosti se stala legální na některých místech světa v polovině dvacátého století. Nejprve se však stala legální pouze pro vdané ženy. Svobodné musely čekat ještě několik let.

8. Musely mít společný cestovní pas. Jakmile se žena provdala, musela by se svým manželem získat společný pas. Pro vdané ženy nebylo přijatelné cestovat mimo zemi bez jejich manželů.

9. Nemohly si udržet práci v těhotenství. Ženy v minulosti trpěly sexuální diskriminací. Příkladem je skutečnost, že jim mohla být odepřena práce nebo mohly být propuštěny, pokud byly těhotné. Ve Spojených státech byl až v roce 1978 přijat zákon, který to zastavil.

10. Nemohly se stát právničkami. Ženy mohly chodit na právnickou školu, nicméně bylo jim odepřeno právo vykonávat svou práci jako právničky a obhajovat klienty.

Sdílejte článek

Přečtěte si také