Virály

11. prosince 2019 13:16

sarka.turcekova@gmail.com

Těchto 12 věcí před pohovorem určitě nedělejte. Na kterou z nich si dát obzvláště pozor?

První dojem na někoho údajně uděláme jen za desetinu sekundy. Proto k tomu, abyste udělali dobrý dojem na nového zaměstnavatele, máte strašně málo času. Stojí proto za to vyvarovat se chyb.

1. chyba: Parfémy s příliš silným aroma. Dle vědců na 30 procent lidí nenávidí silné pachy a nezáleží přitom na tom, jestli jde o drahý parfém, smrad cigaret nebo potu.

2. chyba: Sledování filmů den předem. Modré světlo z obrazovky zapříčíní, že se vám bude špatně usínat. A když se na něj díváte před usnutím, budete mít potíže se spánkem. Na pohovor byste ale měli být svěží.

3. chyba: Flirt s personalistou. Tohle by vás nemělo ani napadnout, je to fakt to nejhorší, co můžete udělat. Nemyslete na to, že se budete někoho ptát, jestli je zadaný a podobně.

4. chyba: Diskutování o osobních tématech. Neměli byste vyprávět příběh svého života. Můžete být přátelští, ale ne zase moc. Nevyprávějte o tom, co jste dělali o víkendu, neukazujte svoje domácí mazlíčky nebo děti.

5. chyba: Zapomenete si sebou vzít vodu. Když jdete na pohovor, je dobré něčeho se před tím napít. Voda se hodí. Navíc když požádáte o trochu vody personalistu, může ho to rozptýlit a rozhovor nepůjde dle plánu.

6. chyba: Nedovolte emocím, aby vás ovládly. Jestli máte propocené dlaně, mokré tričko, nebo lesklé čelo – všechno jsou to příznaky nervozity, navíc takhle uděláte špatný dojem. Působíte pak, že si nejste jistí sami sebou nebo že něco skrýváte. Napijte se případně vody, snížíte tím teplotu těla.

7. chyba: Používáte v e-mailu nějakou divnou přezdívku. Je lepší mít mail rovnou spojený se svým jménem. Když použijete nějaký nick, přispěje to k tomu, že si budou myslet, že jste neprofesionální.

8. chyba: Příliš používat frázi typu „chtěl jsem se jen zeptat“. Když budete neustále používat slova jako „promiňte“ nebo „chtěl jsem se jen zeptat na…“, budete vypadat slabí a nejistí v očích druhých. Není špatné se na něco zeptat, ale říkat to tónem, jako byste se za něco omlouvali, nepůsobí sebevědomě.

9. chyba: Donesete si kávu v kelímku. I když jste fanouškem kávy, během pohovoru vás to spíše rozptýlí, můžete vynechat otázku, navíc by vaše ruce mohly být příliš zaneprázdněny. Je spíš vhodnější přinést si kopii životopisu, vizitky a svoje portfolium.

10. chyba: Nepořádek v kabelce nebo tašce. Zkontrolujte den předem obsah svojí kabelky a zbavte se zbytečných věcí. Je trapné, když vytahujete životopis a omylem vytáhnete například hřeben na vlasy nebo zamotaná sluchátka. Kromě toho nepořádek v tašce o vás napovídá, že jste neorganizovaná osoba.

11. chyba: Pití kofeinu krátce před pohovorem. Do krve se uvolní hodně adrenalinu, což způsobí, že vaše dlaně jsou zpocené a ruce se třesou. Navíc je káva diuretikum a projímadlo.

12. chyba: Nepřečtete si svůj životopis před odesláním. I ti nejvíce vzdělaní lidé dělají chyby. Když už posíláte životopis, dejte si pozor na překlepy. Je nevhodné mít v životopise zbytečné chyby.

Sdílejte článek

Přečtěte si také