Kachna, nebo králík?
Kachna, nebo králík?

TEST: Vidíte na obrázku kachnu, nebo králíka? Tato optická hádanka o vás vypoví víc, než si myslíte

Publikováno: 08.03.2018
Obyčejná optická hádanka, nebo spíše test, v němž se o sobě dozvíte nevídané věci?

reklama

Tuto klasickou optickou iluzi už možná většina z vás zná. Ostatně, poprvé se údajně objevila v Německu v roce 1892 a později ji zpopularizoval filozof Ludwig Wittgenstein a polsko-americký psycholog Joseph Jastrow. Zadání je pak jednoduché. Vidíte na obrázku kachnu, nebo králíka? Podle psychologů lze podle toho určit, jak funguje naše mysl. Ale není to o tom, které zvíře uvidíte jako první.

Zde jde totiž naopak o to, abyste viděli obě zvířata a správně je rozeznali. Právě schopnost rychle "přepínat" mezi jednotlivými významy podle odborníků určuje, nakolik jsme kreativní. Když tedy nejdříve vidíte například králíka, ale zároveň jste schopni rozpoznat i kachnu, máte lepší tvůrčí schopnosti. Pokud ovšem rozeznáte pouze jedno ze zvířat, míra vaši kreativnost je podstatně menší.

Kresba toho ale o vás prozradí ještě mnohem více. Podle studie vědce Kyle Mathewsona z univerzity v kanadské Albertě totiž lidé, kteří vidí pouze jedno ze zvířat a nedokážou mezi nimi přepínat, jsou naivní, ale zejména více ovlivnitelní. Zato člověk, který vidí králíka i kachnu, dokáže nahlížet na věci z více uhlů pohledu a z nich si pak dokáže vytvořit vlastní názor. Skupina vidící pouze jednu věc si ovšem věci neověřuje, nezjišťuje si kontext a snadno uvěří každé informaci. Takoví lidé jsou pak podle Mathewsona náchylní k tomu věřit internetovým fake news. Souhlasíte?

Kachna, nebo králík?
Kachna, nebo králík?

reklama