Virály

11. března 2018 13:00

redakce Prima Lajk

Tohle jsou poslední slova pilota z tragického letu, při kterém zahynulo 71 lidí! Z tohoto vám bude tuhnout krev v žilách

V neděli 11. února se nedaleko letiště Domodědovo v Moskvě zřítil letoun Saratovských aerolinií, při katastrofě zahynulo všech 71 lidí na palubě.

V rámci probíhajícího vyšetřování byly zveřejněny přepisy komunikace obou pilotů a poslední slova zachycují, že si oba piloti byli vědomi nevyhnutelné zkáze několik okamžiků předem.

Všechno se seběhlo do šesti minut po startu z letiště Domodědovo a podle vyšetřování stálo za fatální nehodou několik faktorů. Jedním z nich byl fakt, že letadlo nebylo v dobrém stavu – v roce 2015 bylo vyjmuto z mezinárodních letů a se změnou legislativy v roce 2016 se na mezinárodní tratě vrátilo. Důvodem pro roční zákaz bylo údajně porušení předpisů, souvisejících s výměnou oleje v reduktorech a čištěním vzduchových filtrů startérů motorů. Druhým faktorem pak byla námraza.

I když vyšetřování stále probíhá, stroj údajně neměl spuštěné rozmrazování pitotovy trubice, která slouží pro určení rychlosti. Z toho důvodu dostávali piloti protichůdné informace a patrně i proto začal druhý pilot z necelých 2 kilometrů klesat. Kapitán Valerij Gubanov na to reagoval těmito slovy: "Proč klesáme? Kde? Výška! Výška! Výška! Stoupejte!" Po několika dalších vteřinách nesrozumitelných výkříků jen Gubanov zakričí: "A je to, jsme v háji!" Pak už následoval pouze výbuch.

Sdílejte článek
Štítky letadlo Moskva letiště havárie poslední slovo Domodědovo

Přečtěte si také