Virály

27. července 2022 14:52

redakce Prima Lajk

Tuhle obří částku musí zaplatit ženy, které porodí v New Yorku! Jak může porod být tak drahý?

Kolik stojí porod dítěte v jednom z nejdražších měst v Americe?

Díky českému zdravotnictví normálně matky nemusí řešit, že by je porod přišel na několik desítek tisíc korun. Obdobně na tom je i plno dalších vyspělých západních zemí světa. Pak je tu ale taky Amerika, a tam je to přesně naopak.

Podle údajů od organizace Health Care Cost Institute (HCCI) v roce 2020 činily celkové náklady na porod v New Yorku téměř 20 tisíc dolarů (484 tisíc korun). Jinde v Americe se zpráva zabývala zhruba 350 tisíci porody v letech 2016 až 2017 a zjistila, že průměrné náklady na porod u těch, kdo mají pojištění sponzorované zaměstnavatelem, byly 13 tisíc dolarů (314 tisíc korun). Na této částce se pak podílejí jak zaměstnavatelé, tak samotní rodiče. Rodiče ale často musí přímo na místě zaplatit další poplatky ve výši 30–60 tisíc korun, které pojišťovny nehradí.

Cena se pak výrazně zvyšuje u žen, které podstoupí císařský řez, těm se průměrné náklady vyšplhají až k 17 tisícům dolarů (411 tisíc korun). Téměř 33 procent porodů ve studii byly císařské řezy, zbývající počet byl tradiční vaginální. Spojené státy americké patří v otázce zdravotnictví k jedněm z nejméně přístupným zemím na světě. Přitom hned sousední Kanada je na tom o mnoho lépe.

Sdílejte článek
Štítky New York porod cena Ženy USA

Přečtěte si také