Virály

16. února 2021 01:36

sarka.turcekova@gmail.com

Týpek koupil za hubičku dětsky vypadají malbu a zjistil, že ji může prodat za tuhle neuvěřitelnou částku! Uhádnete, jakou má hodnotu?

Muž si koupil za pár kaček kresbu v Jižní Americe a zjistil, že má hodnotu mnohonásobně vyšší. Tuhle dětsky vypadající malbu totiž nakreslil úspěšný umělec.

Nový majitel obrazu, 39letý Santiago Taute, zaplatil za kresbu pouze jeden dolar, když ji objevil u stánku na pouličním trhu v Ekvádoru. Tehdy by ho asi vůbec nenapadlo, že to, co právě koupil, může mít nějakou cenu. Když se na malbu blíže podíváte, možná vás napadne, že tohle namalovalo nějaké dítě. Musíte však být odborníkem nebo znalcem, abyste poznali, že má obraz skutečnou hodnotu. To však muž netušil. Obraz totiž namaloval umělec, který je známý tím, že je ve vzácném zdravotním stavu, díky kterému je schopný malovat obrazy, zatímco spí. Díky tomu už za své prodané malby vydělal miliony. Obraz, který tak muž koupil, má hodnotu přibližně 10 tisíc liber, což je v přepočtu skoro 300 tisíc korun.

Obraz ležel ladem v jeho španělském skladě až do doby, co se v roce 2013 přestěhoval do Velké Británie, kam si posléze nechal poslat své věci. Jeho manželka Delia je však trochu nadšencem do umění, a tak rozpoznala na obrazu podepsaného umělce Lee Hadwina, který je známý právě jako umělec, který kreslí ve spánku. Shodou okolností se s umělcem před lety setkala, a proto se jej mohla zeptat, jestli je obraz skutečně jeho. Ukázalo se, že byl. Lee Hadwin totiž prodal svoje díla Donaldu Trumpovi asi za 100 tisíc liber a nechal svá díla vystavovat po celém světe. Domnívá se, že tento barevný kousek zvaný Bolide byl vytvořen, když žil kolem roku 2001 v Austrálii. Nemá však vůbec ponětí, jak obraz skončil v Jižní Americe. Teď už na obrazu může jeho nový majitel docela vydělat, pokud se rozhodne jej prodat.

Je pozoruhodné, že jej koupil jen proto, že se mu líbily barvy na něm, i když umění moc nerozumí, tak ho koupil za jeden dolar spolu s nějakými dalšími suvenýry.

Sdílejte článek
Štítky dolar Austrálie Velká Británie umění kresba obraz Jižní Amerika Ekvádor umělec Donald Trump drahý obraz DeLiA

Přečtěte si také