Virály

11. listopadu 2020 17:39

sarka.turcekova@gmail.com

Týpek trpí závažnou alergickou reakcí, když vyleze z horké sprchy! Co se mu stane?

Muž trpí šílenou alergickou reakcí, která mu nastane vždy poté, co vyleze z příjemné horké sprchy.

34letý mladý muž z Colorada musel být převezen na pohotovost poté, co po vystoupení ze sprchy utrpěl vzácnou alergickou reakci připomínající nachlazení. Vážná alergická reakce na nízké teploty je poměrně vzácná. Proto si nad tím mnoho odborníků muselo lámat hlavu. Rodina muže údajně našla na podlaze poté, co se zhroutil po vystoupení ze sprchy. Snažil se dýchat, ale jeho pokožka byla pokryta boláky a měl velmi nízký krevní tlak. Když dorazili záchranáři, diagnostikovali mu život ohrožující alergii celého těla známou jako „anafylaxe“.

Rodina uvedla, že muž v minulosti trpěl alergií na chladné počasí, přičemž první epizody se projevily poté, co se před několika lety přestěhoval z Mikronésie do Colorada. Jen jeho příznaky byly v minulosti omezeny na kopřivku, nikoli na úplnou anafylaxi. Přestože byl záchranáři ošetřen epinefrinem a kyslíkem, muž se silně potil a v době, kdy dorazil na pohotovost, byl pokryt boláky. Lékaři mu pak diagnostikovali studenou kopřivku, což je extrémně vzácný stav pozorovaný u méně než 0,1% světové populace. Nejběžnějším příznakem této kopřivky je červená, svědivá vyrážka, když je člověk vystavený chladu.

V extrémních případech se u pacientů vyvine anafylaxe, která může způsobit zúžení dýchacích cest, ztížení dýchání a pokles krevního tlaku. Omezený výzkum studené kopřivky ukazuje, že extrémní příznaky se vyskytnou v momentě, kdy je celé tělo vystaveno nízkým teplotám. V tomto případě muž vystoupil z horké sprchy do studené koupelny. Aby lékaři potvrdili, že muž trpěl chladnou kopřivkou, provedli „test kostky ledu“, který spočívá v umístění kostky ledu na pokožku pacienta po dobu asi 5 minut. Pokud se u něj vyvine kopřivka, je alergický na nachlazení. Muž pak byl léčen antihistaminiky a steroidy, dokud se jeho stav se nezačal zlepšovat. Příčina studené kopřivky není známa, ale někdy může být tento stav zděděný.


Přečtěte si také