Virály

26. května 2020 15:09

sarka.turcekova@gmail.com

Týpek vynalezl olizovací stroj, díky kterému můžete ochutnat cokoliv, aniž byste to snědli! Vyzkoušeli byste ho?

Vynálezce v Japonsku vytvořil speciální stroj, který vám umožní ochutnat spoustu různých příchutí, aniž byste technicky vzato cokoli snědli.

Tohle chce skoro každý. Být pořád štíhlý, ale navzdory tomu si vychutnávat rozmanitá jídla. Komu by se to taky nelíbilo, že? Navíc má spousta lidí nejrůznější potravinové alergie a nemohou si vychutnat spoustu jídel, které by si rádi dali. O něčem podobném možná přemýšlel i japonský vynálezce Homei Miyashita, když se mu podařilo vynalézt syntetizér Norimaki, který vám umožní ochutnávat příchutě tak, že olíznete kovový produkt.

Zařízení pracuje na podobném principu jako veškeré další digitální zařízení. Jen přemýšlejte o tom, jak pracuje třeba obrazovka vašeho smartphonu. Vytváří obrázky, na které se díváte, jen třemi základními barvami – červenou, modrou a zelenou. Obrazovka rozbije tyto barvy na malé pixely, které pomáhají vytvářet text, video obrázky a další.

Stejný koncept existuje i u našich jazyků, které jsou schopny detekovat sladké, kyselé, slané, hořké a slané slinami. Vynálezce měl nápad, že pokud by zařízení bylo schopno simulovat těchto pět příchutí různými způsoby, bylo by hypoteticky možné reprodukovat chuť hamburgeru. Syntetizér Norimaki se skládá z barevných gelů, které jsou vyrobeny z agaru, látce podobné želé. Tyto gely jsou umístěny do dlouhých zkumavek. Když stisknete gely proti jazyku, všechny gely se aktivují a vzájemně spolu komunikují, aby vytvořily chuť, kterou hledáte.

Syntetizér zatím byl schopný vytvořit příchutě, které chutnaly jako gumové bonbóny nebo sushi. Představte si, že budete moci něco takového ochutnat, aniž byste museli jíst a platit za to v restauraci. V současné době je však zařízení docela objemné a ještě není připraveno na masový trh.


Přečtěte si také