Virály

15. června 2020 17:31

sarka.turcekova@gmail.com

Úřady v tomto státě zatýkají ženy, které zveřejňují svá videa na TikToku. Co si na nich dovolují říct?

Tyhle mladé ženy jsou obviněny z útoku na rodinné hodnoty egyptské společnosti kvůli tomu, co zveřejnily na populární sociální síti.

Egyptské úřady obviňují hvězdy TikToku ze šíření nemorálnosti ve společnosti. Od roku 2014, kdy nastoupil v Egyptě prezident Abdel Fatah al-Sisi, byly v zemi zatčeny stovky novinářů, aktivistů, právníků, ale i intelektuálů. Hodně webových stránek bylo zablokováno ve jménu státní bezpečnosti. Takže první mladá žena, univerzitní studentka, byla obviněna z propagace prostituce poté, co se odvážila prohlásit, že si dívky mohou vydělávat peníze na TikToku.

Další žena byla zatčená kvůli tomu, že vysílala na TikToku a Instagramu satirické klipy. Ovšem další šokující případ následoval, když byla zatčená i 17letá dívka, jejíž tvář byla zbitá a pohmožděná. Dívka zveřejnila na TikToku video, ve kterém řekla, že ji skupina mladých mužů znásilnila. Odezva úřadů však byla rychlá – dívka byla zatčena spolu se šesti útočníky a všichni byli obviněni z propagace zhýralosti. Dívka podle generálního prokurátora spáchala zločiny, z nichž některé přiznala, a proto si zaslouží potrestání.

Nevládní egyptská iniciativa pro osobní práva vyzvala k jejímu okamžitému propuštění, ke zrušení všech obvinění a k tomu, aby se s dospívající dívkou „zacházelo jako s obětí znásilnění a přeživší“. Až v úterý státní zástupce oznámil, že byla převezena z vazby do rehabilitačního centra pro ženské oběti týrání a násilí. Advokát pro lidská práva Tarek al-Awadi řekl, že nedávné zatčení ukázalo, jak společnost, která je hluboce konzervativní a nábožensky založená, zápasí s rychlým vzestupem moderních komunikačních technologií.

Sdílejte článek
Štítky Egypt Ženy TikTok egyptské právo

Přečtěte si také