Virály

8. července 2020 10:26

sarka.turcekova@gmail.com

V Číně se objevila další děsivá nemoc s přezdívkou Černá smrt! Blíží se další pandemie?

Pandemii koronaviru máme konečně za sebou a v Číně se neustále objevují další viry. Teď se tam vyskytl takzvaný bubonický mor neboli Černá smrt.

V minulosti už bubonický mor způsobil jednu z nejhorších pandemií, kdy byly po celém světě miliony mrtvých. Momentálně se v Číně objevil první nakažený ve Vnitřním Mongolsku. Jedná se o člověka, který se mohl nakazit patnáctiletou osobou, jež přišla do kontaktu se svištěm, kterého honil lovecký pes. Pastýř je momentálně v karanténě a jeho stav už je pod kontrolou. Zatím se neví, jak se nakazil.

Nicméně země vyhlásila už výstrahu třetího stupně – zakázaný je lov, ale i konzumace zvířat, protože obojí by mohlo šířit nemoc. Výstraha platí do konce roku. Bubonický mor přenášejí vši. Tato bakteriální infekce zabila ve 14. století až 50 milionů lidí napříč kontinenty. Říká se mu Černá smrt kvůli jednomu z příznaků – akrální nekróza, kdy dochází k odumírání konečků prstů i ušních lalůčků. Proto pak mají černé zabarvení.

Mezi další příznaky patří horečka, nevolnost, oteklé lymfatické uzliny, zimnice. Dnes je již nemoc léčitelná antibiotiky. Podle odborníků není pravděpodobné, že by se Černá smrt rozšířila a vznikla nová pandemie.

Sdílejte článek

Přečtěte si také