reklama

reklama

létající auto japonsko

V Japonsku otestovali první létající auto! Kdy bude v Česku?

sis. Publikováno: 31.08.2020
Výrobci testovali nové létající vozidlo pro jednu osobu, kterému říkají eVTOL.

reklama

Japonská společnost SkyDrive poprvé otestovala svoje létající auto, které je uzpůsobeno pro jednu osobu. Říkají mu eVTOL, což značí i jeho využití, zvládne totiž elektrický vertikální vzlet a přistání. Při prvním testování se auto zvládlo ve vzduchu udržet několik minut, ale Japonci chtějí vozidlo upravit tak, aby vydrželo létat alespoň půl hodiny. Momentálně je možné v něm létat asi jen 5 až 10 minut.

Přestože se Japonci snaží udělat takové auto, které by vydrželo létat co nejdéle, je to ještě hodně daleko od myšlenky, že by se s ním mohl běžný člověk přepravovat. Zatím nejde o dlouhé vzdálenosti, které jsou schopna tato auta urazit. Mohla by však v budoucnu najít použití v městské dopravě, které by vozidla odlehčila. Na trh se auto má dostat během příštích tří let, ale jen tehdy, pokud se výrobci podaří vyřešit nedostatky, které se týkají bezpečnosti přepravy.

Pro použití obchodních služeb by auta prý mohla fungovat v Japonsku už v roce 2023, komerční použití by mohlo následovat o sedm let později. Momentálně už eVTOL vyrábí několik společnosti po celém světě, ale hodně jich ještě neprošlo ani samotným testováním.

 

 

Nový šinkansen N700S ve stanici

Japonci nasadili nový šinkansen. Poradí si i při zemětřesení

Fotka z filmu Most přes řeku Kwai

Film Most přes řeku Kwai je fikce. Japonci by železnici smrti postavili i bez Britů

reklama