návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
Reklama
Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím

reklama

Virály

V těchto zemích z vás po smrti udělají kompost! Kdy to bude možné i u nás?

Kompost z mrtvých lidí? V těchto zemích klidně!
Vydáno: 19.02.2020
Kompostování lidí 1
Autor: istock.com Kompostování lidí 1

Slupky od banánu, sláma, piliny nebo uhlí, to je jen pár příkladů věcí, které lidé běžně dávají do kompostu. Co takhle ale lidské ostatky? V Americe a Švédsku už je to taky možnost!

V americkém státě Washington a v severském Švédsku teď totiž mají lidé možnost nechat se po smrti zkompostovat. V reálu z takových lidí zbyde zhruba kubík humusu, který mohou následně pozůstali využít jako „ekologickou alternativu“ pochování do hrobu nebo kremace. Místo toho si zkrátka dědečkem pohnojíte zahrádku.

Zatímco takhle to zní docela pěkně, detaily celého procesu už moc dobře nezní. Vše začínám tím, že jsou lidské ostatky uložené společně například se slámou ve speciálním válci, ve kterém se směs ohřívá zhruba na 55 °C. Tělo se tak včetně kostí a zubů do měsíce rozloží a výsledný produkt – hnojivo – se předá pozůstalým.

Podobné ekologické řešení otázky mrtvých už funguje i v Británii, kde pro změnu lidé volí kremaci vodou. Místo spálení se tělo rozloží ve směsi vody a hydroxidu draselného ohřáté na 150 °C až dokud nezbyde jen bílý prášek. Méně morbidní formou jsou rozložitelné rakve a pohřbívání v přírodě. Zkrátka možností je fůra, a my jen čekáme, až začnou přicházet i k nám.

Zdroj

Článek je zařazen v: kompost , pohřeb , lidé , mrtví lidé , zpopelnění , kremace , rozklad , ekologie

reklama