Virály

21. června 2022 12:43

redakce Prima Lajk

V tomto sportu nebudou moci transgender ženy soutěžit proti ostatním atletkám. Je to v pořádku?

Organizace Světové atletiky oznámila změnu týkající se transgender žen ve sportu.

Změna přišla v návaznosti na to, když řídící orgán světového plavání FINA rozhodl o tom, že plavkyně, které si prošly mužskou pubertou nebudou moci závodit v ženských disciplínách. Namísto úplného vyloučení transgender žen ze sportu bude zřízena kategorie pro ty, jejichž genderová identita je odlišná od pohlaví, se kterým se narodili.

Prezident Světové atletiky Sebastian Coe řekl, že jeho organizace na konci roku přezkoumá transgenderové předpisy. Zároveň ocenil rozhodnutí FINA zakázat transatlety. „Je to tak, jak by to mělo být. Vždy jsme věřili, že biologie vítězí nad pohlavím a budeme pokračovat v revizi našich předpisu v souladu s tím. Budeme se řídit vědou,“ řekl pro BBC. „Pokračujeme ve studiu a výzkumech, které přispívají k rostoucímu množství důkazů, že testosteron je klíčovým faktorem určující výkon,“ dodal.

Současná pravidla Světové atletiky omezují hladinu testosteronu u transgender sportovců na pět nanomolů na litr. Stejné pravidlo platí pro ty, které soutěží s rozdílným vývojem pohlaví v některých ženských běžeckých závodech. Coe řekl, že revize je snahou chránit integritu ženského sportu.

„Když přijde na řadu tlak, pokud jde o spor mezi začleněním a férovostí, vždy zvolíme férovost – o té se pro mě nedá vyjednávat,“ řekl Coe. „Nemůžeme mít generaci mladých dívek, které si myslí, že pro ně tento sport nemá budoucnost,“ uzavřel.

Trasgender ženy ve sportu se staly tématem poté, co plavkyně Lia Thomasová vyhrála národní závod na 500 yardů volným stylem na univerzitním mistrovství USA v Atlantě. Celkem 71 procent voličů se rozhodlo zakázat transatletům účast v ženských elitních závodech na kongresu FINA, uvedl sportovní orgán v prohlášení.


Přečtěte si také