Vědci jsou na správné cestě zvrátit stárnutí. Budeme už brzo vypadat všichni na dvacet?

Zahoďte všechny krémy proti vráskám, vědci vyvinuli novou metodu, která zvrátí stárnutí kožních buněk.

Stárnutí je naprosto přirozený koloběh života a rychleji či pomaleji mu podléhá každý živočich. Člověka však odedávna proces chátrání těla děsil, a tak se vědci a technologičtí odborníci neustále snaží nalézat nové metody, které by stárnutí zvrátily. Výzkumníkům z Babrahamského institutu na Cambridgeské univerzitě se možná tomuto problému povedlo přijít na kloub.

Podařilo se jim totiž, laicky řečeno, přeprogramovat kožní buňky tak, aby se začaly chovat jako mladistvé a přestaly stárnout. Zatím je výzkum stále v raných fázích, ale už nyní se vědci domnívají, že toto zjištění by pomohlo revolučním způsobem změnit regenerativní medicínu. Zejména v případě, pokud by šel tento přístup aplikovat i na jiné typy buněk.

„Tato práce má velmi vzrušující výsledky,“ nechal se slyšet vedoucí skupiny výzkumného programu Epigenetics profesor Wolf Reik. „Časem budeme schopni identifikovat geny, které se omlazují bez přeprogramování, a zaměřit se přímo na ně, čímž se zmírní účinky stárnutí,“ vysvětlil odborník s tím, že by lidé mohli omládnout až o třicet let.

Sdílejte článek
Štítky vědci stárnutí vědecký výzkum Univerzita v Cambridgi proudový koloběh zpomalené stárnutí Wolf Reik

Přečtěte si také