Virály

26. ledna 2022 14:06

redakce Prima Lajk

Vědci předpověděli, kdy přesně dojde ke zhroucení společnosti. Čeká nás snad brzký konec?!

Američtí vědci pomocí superpočítače předpověděli, kdy dojde k pádu společnosti.

Apokalyptických tezí a mýtů o tragickém konci světa je docela dost, stejně tak i konkrétních dat soudného dne. Nyní však američtí vědci oprášili starou teorii ze 70. let, kvůli které bychom si možná neměli dělat dlouhodobé plány. Před desítkami let totiž odborníci z prestižní MIT univerzity pomocí počítačové modelace předpověděli, že v roce 2040 dojde k pádu společnosti.

Vědci zkoumali datové vzorce z různých faktorů, jako je světová populace, přírodní zdroje či spotřeba energie, aby přesně zjistili, kdy lidstvo narazí na pomyslný ledovec a dojde ke zhroucení společnosti. Studie, která byla dokonce zveřejněna Římským klubem, mezinárodní nevládní organizací vědců, představitelů tzv. velkého průmyslu a veřejných činitelů řešící globální problémy, předpověděla, že rostoucí limity způsobí kolaps průmyslu.

O pár let později, přesněji v roce 2009, přišel jiný tým vědců, který provedl obdobnou studii a dospěl ke stejnému závěru jako výzkumníci ze 70. let. Ještě ale než začnete panikařit, pro vás máme i dobré zprávy. Možná není všechno ztraceno. „Klíčovým zjištěním studie je, že stále máme možnost se katastrofickému scénáři přizpůsobit,“ řekla holandská vědkyně Guya Herringtonová s tím, že však musíme jednat prakticky okamžitě.


Přečtěte si také