Vědci varují před novou smrtící chřipkou! Jak rychle by podle nich mohla vyhladit lidstvo?
Strach ze smrtelného viru berou vědci vážně.
Zima z České republiky pomalu odchází, letošní chřipková sezona byla ale obzvlášť krutá. Pořád to však nebylo nic proti loňské epidemii chřipky v Austrálii, po které dostal tamější virus název australská chřipka, obdobně jako tomu například v historii bylo u té španělské.
Australská chřipka se rychle rozšířila do celého světa, a přestože lidé byli nemocní, dařilo se symptomy držet na uzdě. Podle expertů jsme ale měli štěstí. Kdyby virus zmutoval, mohl totiž způsobit lidstvu šílené ztráty.
Pandemie je epidemie velkého rozsahu, která vznikla tak, že virus zmutoval a lidská populace proti tomu neměla žádnou efektivní možnost obrany. Mezi takové historické pandemie například patří viry HIV, cholera, tyfus, ebola, nebo zika. Ta vůbec nejnebezpečnější, co nám kdy hrozila, ovšem byla pandemie viru H5N1, lépe známého jako ptačí chřipka.
Na tuto nemoc zemřelo na světě 59 lidí, reálné nebezpečí ale spočívalo v tom, kdyby se virus zmutoval do podoby, ve které by bylo možné jej přenášet z člověka na člověka. V takovém případě by za prvních 200 dní zemřelo podle odborníků zhruba 30 milionů lidí. V následujících dvou letech by se k nim pak přidalo 300 milionů dalších. Pandemie ptačí chřipky naštěstí zůstala hrozbou, která se nikdy nenaplnila. A můžeme jen doufat, že tomu tak zůstane i v budoucnu.