Virály

25. července 2022 15:31

redakce Prima Lajk

Vědci vysvětlili, co to vlastně jsou chemtrails. Proč kolem nich existuje tolik konspiračních teorií?

Proč milovníky konspiračních teorií tolik fascinují chemtrails?

Byli jste někdy venku za jasného dne, podívali se na oblohu a přemýšleli, co jsou ty obří bílé čáry, které vypadají, jako by vycházely zezadu letadel? Pak nejste sami. Něco tak banálního kupodivu dokáže i v roce 2022 fascinovat neuvěřitelný počet lidí. Zejména těch, kteří milují konspirační teorie. Vítejte ve světě chemtrails.

Konspirační teorie, že světové vlády používají tzv. chemtrails k rozprašování chemikálií na obyvatelstvo, vznikla podle serveru BBC koncem 90. let. Tehdy se tvrdilo, že státy tak manuálně kontrolují počet obyvatel. Za ty roky pochopitelně veškeré teorie různě zmorfovaly, takže dnes se například z nedůvěryhodných webů dočtete, že na nás Babiš s Fialou sypou z letadel covid, nebo že dopravci způsobily to, jaká tu letos panují extrémní vedra. Všechno jsou to přitom nesmysly, protože pravda je daleko, daleko jednodušší.

Letecká doprava totiž nikdy podle žádných studií nijak významně neovlivňovala klima, počasí, ekosystémy, dokonce ani lidskou populaci. Čáry za letadly jsou čistě čáry za letadly – pokud to chcete odborněji, jedná se o kondenzační stopy, které sice nepatrně přispívají k ohřívání planety, ale to už je bohužel fyzika, která s chemií a chemtrails nemá absolutně nic společného.

Právě proto, že je ale strašně jednoduché zvednout hlavu a začít vymýšlet neuvěřitelné teorie, jsou chemtrails tolik populární. Na internetu dodnes najdete nespočet videí a fotek rádoby důkazů, většina záběrů je však upravených, některé jsou vytržené z kontextu a jiné jednoduchý trolling. Tak nějak se ale dodnes nepodařilo vědcům definitivně přesvědčit lidi, že chemtrails jsou nesmysl. Ve své snaze ale hodlají pokračovat i nadále.

Sdílejte článek

Přečtěte si také