Virály

22. května 2019 18:58

redakce Prima Lajk

VIDEO: 70 % lidí tvrdí, že v tomto tichém gifu slyší zvuky! Patříte mezi ně?

Velmi zajímavá sluchová iluze se objevila v gifu, ze kterého šílí celý internet.

Je naprosto ohromující, jak snadno se dá zmást tak komplikovaný orgán, jakým je mozek. Internet je plný nejrůznějších optických klamů, se kterými si přes veškerou snahu prostě nedokáže poradit. Málokdo ale ví, že existují taky zvukové iluze. Jednou z těch, které v poslední době rozvířily debaty na sociálních sítích je vtipný GIF se sloupy elektrického napětí, z nichž jeden skáče „přes švihadlo“. Na Twitteru jej sdílela uživatelka jménem Lisa DeBruine s otázkou, jak je možné, že jsou v něm slyšet zvuky, přestože by měl být naprosto tichý. Podle jejího rychlého průzkumu z roku 2014 v něm zaslechlo bušení 70 procent lidí, kteří GIF viděli. Jak je to možné?

Podle studie nazvané Zvuky při sledování tichého pohybu: Kdo je slyší a co se zdá být nejhlasitější, v níž vědci C. Fassridge a E. D. Freeman zkoumali tzv. vizuálně vyvolanou zvukovou odezvu u lidí tvrdících, že někdy slyší to, co vidí. Podle nich je tento jev druhem synestezie, tedy způsob vnímání, kdy původní vjem jednoho smyslu vyvolá vjem smyslu jiného. Zatímco jiné druhy synestezie jsou poměrně vzácné, tento je docela častý. Je totiž založen na běžné schopnosti spojit různé smysly, pokud jsou v mozku správně podmíněny. Jiné druhy synestézie, například vidění zvuků či slyšení barev, jsou závislé na mnohem specifičtějších spojeních a vzácnějších vzorců v mozku.

Jestli i vy patříte mezi většinu, která skutečně slyší bušení v tomto GIFu, můžete zjistit poté, co se na něj podíváte v tomto odkaze.

Sdílejte článek

Přečtěte si také