Virály

26. července 2022 16:17

redakce Prima Lajk

VIDEO: Obří mrož leze na zaparkované lodě a pomalu je potápí. Jak na to reagují místní?

Mroží samice dostala jméno Freya a byla spatřena už v okolí Norska, Německa, Dánska, Skotska, ale také Nizozemska.

Tato samice mrože svým výskytem v těchto oblastech překvapila i zkušené odborníky. Běžně se totiž mroži vyskytují v chladnějších místech za polárním kruhem. Není tedy zcela jasné, jak to, že se Freya ocitla tak daleko od domova. Bohužel teď začala způsobovat rozruch v přístavech v Norsku, jelikož když někam zavítá, začnou se potápět lodě.

Mroží samice si totiž při hledání vhodného místa pro svůj odpočinek volí menší čluny a lodě, na které se začne sápat. Pod tíhou 680 kg se však většina z těchto menších plavidel začne potápět, což nedělá radost místním majitelům lodí. Jelikož se nejedná o zrovna levnou záležitost, začalo se přemýšlet o tom, jakým způsobem tuto nepříjemnou situaci vyřešit. Později bylo rozhodnuto, že se nechá vyrobit plovoucí dok na zakázku, na kterém by mohla obří mroží samice v poklidu odpočívat a neničit přitom ničí majetek.

Ačkoliv je mrož místní celebrita a lidé si Freyu velice rádi fotí, zvíře z lidí zřejmě tolik nadšené není. „Toto chování nasvědčuje, že je zvíře pravděpodobně zoufalé. Nemá žádný klid. Mrož potřebuje relaxovat až 20 hodin denně. Když je neustále vystresovaná kvůli lidem, není to pro ni dobré,“ řekla Rune Aaeová, norská odbornice na mrože.

Sdílejte článek

Přečtěte si také