Virály

30. ledna 2019 20:01

redakce Prima Lajk

VIDEO: Turisté chytili v moři neznámé zvíře a netušili, že je smrtelně jedovaté. Tyhle záběry děsí internet

Ne vždycky je bezpečné brát do ruky živočichy, o kterých vůbec nic nevíte...

Vypadá to, že lidé jsou schopní pro svých 15 minut slávy udělat skutečně všechno, dokonce i ohrozit svůj vlastní život. To se ukázalo na videu, které se objevilo na internetu. To nabízí detailní záběr na ruku, v níž je malá žluto-hnědá chobotnička s výraznými modrými kolečky pokrývající její tělo. Pro neznalé to může vypadat jako neškodné zvířátko, jenže tomu tak opravdu není. Turista totiž v dlani drží modrou prstencovou chobotnici. Ta patří mezi jediné člověku nebezpečné hlavonožce, protože je vysoce jedovatá a pro kontakt s ní může mít i smrtelné následky.

Tento druh totiž může obsahovat extrémně silný neurotoxin zvaný tetrodotoxin, který může být až 10 000 silnější než kyanid a dokáže paralyzovat oběť během několika minut. Dospělého člověka přitom zabije už půl miligramu tohoto jedu. Příznaky se objevují obvykle do několika minut od kontaminace a mohou zahrnovat mimo jiné slintání, problémy s výslovností nebo potíže s polykáním. Ve vážných případech se může vyskytnout svalová slabost, nekoordinovanost, třes či paralýza. Šokující záběry byly zveřejněny na sociální síti Reddit, kde už je viděly tisíce uživatelů.

Podle serveru News.com.au je modrá prstencová chobotnice považována za jednoho z nejjedovatějších mořských živočichů a obsahuje v sobě dostatek jedu na to, aby zabila 26 dospělých lidí během několika minut. Divers Alert Network dodává, že modré kroužky se na chobotnici zobrazí, jen když je v ohrožení, při lovu nebo při páření, jinak je pouze nažloutlá, šedá nebo béžová. Ve videu jsou přitom modré prstence jasně viditelné, což naznačuje, že kdyby turisté drželi chobotnici jen o chvíli déle, byli by v reálném ohrožení života. Naštěstí ji však pustili rychle zpět do moře. Přesvědčit se o tom můžete v následujícím videu.

Tourist free handling a blue-ringed octopus on tik tok... from r/australia

Sdílejte článek

Přečtěte si také