Harry Potter s hůlkou
Autor: Warner Bros Harry Potter s hůlkou

Víme, proč je Harry Potter a kámen mudrců nejdůležitějším filmem naší generace

Publikováno: 21.11.2018
Už dávno to není jen pohádka pro děti. Harry Potter se stal celosvětovým bestsellerem a před 17 lety vstoupil poprvé na filmové plátno. Víme, proč jde o vůbec nejdůležitější film naší generace.

reklama

Možná miliony dětí inspiroval film k tomu, aby si přečetly i dlouhou ságu knih Harryho Pottera, čímž probudil zájem o čtení, což je obrovská zásluha. Kouzelný svět čarodějů totiž není tak nudný jako ostatní knihy pro děti.

Film upozorňuje na nejpalčivější problémy moderní doby, jako je šikana a nebezpečí diskriminace, to, jak moc je důležité se vzájemně tolerovat a co znamená bohatství. Film otevírá i temná témata, jako je všudypřítomná možnost smrti a nebezpečí.

„Studenti, které jsem učila v posledních 5 letech, milují knihy a filmy o Harrym Potterovi. Znamenají pro ně hodně. Díky nim přemýšlejí o tématech, jako je šikana, diskriminace, politika, média. Jde o jedny z nejdůležitějších knih a filmů za poslední čtvrtstoletí. Někdo si bude myslet, že to zní hloupě, ale jestli je vám méně než 30 let nebo jste měli v posledních 25 letech dítě, víte, jak velký měla sága Harryho Pottera vliv a jaký ještě bude mít,“ uvedla Marion Heather Gibson, profesorka renesančních a magických literatur na Univerzitě v Exeteru.

 

 

Celým filmem se prolíná problematika čarodějů s čistou krví a čarodějů, kteří pocházejí z rodiny mudlů, a čistou krev tedy nemají. Rozdíly mezi nimi jsou vehementní. Už v prvním díle podává Draco Malfoy ruku Harrymu s tím, aby se bavil jen s lidmi, kteří za to stojí. A že jsou některé rodiny lepší než jiné. To ale Harry odmítne, kdo za to stojí, pozná sám. Tady se nám ukazuje, jak moc důležité je přátelství, tolerance a loajalita nad povyšováním se a nenávistí. A že „vyšší třída“ nic neznamená.

Hermiona byla ve filmu důležitou postavou. Vždy se dobře učila, uměla kouzlit, přičemž musela řešit konflikt mezi přípravou do školy a loajalitou ke svým spolužákům. Právě ona se postavila za své kamarády ve složitých situacích. A dokonce jim zachránila život tím, že se tak dobře učila. Hermiona je příkladem lidskosti a zároveň inspiruje k tomu, abychom se vzdělávali a nezakrněli.

reklama