Virály

22. listopadu 2022 16:52

redakce Prima Lajk

Voják byl kvůli střele do hlavy vzhůru neuvěřitelných 40 let! Jak mohl vydržet bez spánku tak dlouho?

Voják údajně nespal 40 dlouhých let. Je to vůbec možné?

Většina normálních smrtelníků potřebuje denně 6–8 hodin spánku. Takové množství doporučují také odborníci. Spánek je důležitou součástí pro naše zdraví a psychickou pohodu. Tělo během něj regeneruje, tráví a odpočívá. Jeden případ ale dokazuje, že možná ne všichni tohle potřebujeme. Maďarský voják z první světové války údajně nespal 40 dlouhých let poté, co ho kulka střelila do hlavy.

Paul Kern měl prožít čtyřicet let bez toho, aniž by zamhouřil oka. V roce 1915 ho během války střelili do hlavy, načež upadl do bezvědomí. Kulka mu pronikla do lebky přes pravý spánek. Neprošla mu hlavou skrz naskrz, ale zůstala uvnitř. Poté byl okamžitě převezen do nemocnice, kde lékaři usoudili, že pokud kulku nevytáhnou ven, zemře.

Při další prohlídce zjistili, že byl poškozen čelní lalok. Ten hraje důležitou součást v naší schopnosti komunikovat určuje také naši osobnost. Když se Kern probudil, bylo to naposledy, co něco takového udělal. Dalších 40 let totiž neusnul. Zdá se to jako něco naprosto nemožného, jelikož podle Scientific American je nejdelší doba, jakou člověk vydrží bez spánku 11 dní.

Zvláštní je, že ho absence spánku nijak neovlivnila v jeho zdraví. Nedostatek spánku totiž může způsobit cukrovku, oslabit imunitu, zhoršit paměť a spousty dalších věcí. Lékaři Kerna vyslýchali a jeho příběh se jim nezdál. Mysleli si, že si vymýšlí nebo že během dne podřimuje. Nicméně po testování a zkoumání Kerna zůstali doktoři v šoku a nebyli schopni jeho tvrzení jakkoliv vyvrátit. Kern prožil šťastný a poměrně dlouhý život navzdory tomu, čím si prošel. Vzdorující všem vědeckým poznatkům zemřel v roce 1955 ve věku 71 let.

Sdílejte článek

Přečtěte si také