Virály

25. srpna 2019 10:14

redakce Prima Lajk

Za poslední 3 měsíce zemřelo v Brazílii 500 milionů včel! Proč je to špatné pro nás všechny?

V Brazílii mají malér. Umírají jim extrémně rychle včely.

Včely jsou užitečný malý hmyz. Vlastně bychom si troufli říct, že jeden z nejdůležitějších. Podle oficiálních statistik jsou totiž včely zodpovědné za opylování hned 75 % světových plodin. O to víc tak svět zasáhla zpráva, že jich v Brazílii za poslední tři měsíce zemřelo více než 500 milionů. Důvod?

Jsou jím pesticidy. Od zvolení nového prezidenta Bolsonara totiž v Brazílii bylo schváleno skoro 300 nových druhů pesticidů, kterými se včely otravují a následně masivně vymírají. Potvrdily ty stopy po jedovatých látkách nalezené uvnitř mrtvých včel. A zde se dostáváme k jádru celého problému a tomu, proč by to mělo zajímat i vás.

Pesticidy můžou být totiž škodlivé i pro člověka. Úřad na ochranu životního prostředí například klasifikuje Fipronil, relativně nový pesticid používaný třeba jako součást přípravku proti blechám a vším, jako karcinogenní. Včely tak zdaleka nejsou jediné, kdo je tímto způsobem konstantně otravován a je jen otázkou času, než si lidstvo samo ublíží natolik, že už nebude cesty zpět.

Sdílejte článek
Štítky smrt včely Brazílie plodiny pesticidy pyl prezident

Přečtěte si také