Virály

16. června 2022 09:03

redakce Prima Lajk

Zemřel první kyborg na světě. Známý vědec přeměněný na robota podlehl vážné nemoci

Ve věku 64 let zemřel britský vědec, který se stal úplně prvním kyborgem na světě.

Slavný vědec z Británie Peter Scott-Morgan podlehl velmi vážné a vzácné nemoci motorického neuronu, kterou mu lékaři diagnostikovali v roce 2017. S verdiktem doktorů se však nehodlal smířit a rozhodl se prodloužit si život díky technologii. Podstoupil tak několik závažných operací, díky kterým se proměnil v kyborga, kterému životní funkce obstarávají stroje. Po několika letech však svůj boj nadobro prohrál.

Rodina o jeho smrti informovala na sociálních sítích. „Všem úžasným a rebelujícím podporovatelům Petera: Se zlomeným srdcem vám dáváme na vědomí, že Peter odešel v pokoji v blízkosti své rodiny a nejbližších.“

Během posledních let svého života Scott-Morgan podstoupil téměř dokonalý přechod na robota a v roce 2019 stal se úplně prvním kyborgem na světě – Peterem 2.0. To zahrnovalo operaci obličeji, díky které mohl jeho ochromenou mimiku řídit pouze stroj, laserovou operaci očí či úplnou změnu hlasu, díky které komunikoval s okolím pomocí speciálně upraveného hlasového syntezátoru. I přes všechny tyto technologické úpravy se však světově uznávanému vědci nepodařilo nad zákeřnou lidskou nemocí vyhrát.

Sdílejte článek

Přečtěte si také