Virály

9. května 2022 14:37

redakce Prima Lajk

Žena pořídila na blešáku vzácnou bustu nevyčíslitelné hodnoty. Neuvěříte, kolik stála

Ze sochy z bazaru za pár kaček se vyklubala dávno ztracená busta římského vojevůdce.

Nálezy na bleších trzích a bazarech jsou mnohdy nevyzpytatelné a v koutech sekáčů se mohou bez povšimnutí ukrývat opravdové poklady i několik let. Na jednu takovou skrytou vzácnost narazila v roce 2018 i Američanka Laura Young z Texasu v obchodě s použitým zbožím.

Zaujala ji starožitná socha, kterou si po letmém zkoumání zakoupila za 35 dolarů, v přepočtu 830 korun. Po dalším a mnohem detailnějším studování doma zjistila, že soška „neznámého“ muže je ve skutečnosti busta Sexta Pompeia; římského vojevůdce a politika, nejmladšího syna Pompeia Velikého. „Když jsem se na ni podívala zblízka na slunci, tak vypadala vážně staře,“ přiznala Laura.

How does a Roman bust from a palace in Germany end up at a Goodwill in Austin, Texas? 🤔 Texas-based art collector Laura...

Posted by San Antonio Museum of Art on Thursday, May 5, 2022

Nikdo nemá sebemenší ponětí, jak se vzácná busta dostala z Německa, kde byla naposledy viděna ve 40. letech minulého století, do amerického bazaru. Po několikaletém dohadování a jednání však nakonec poputuje socha skutečně tam, kam patří. „Bylo to složité, celou tu dobu byl u mě v obýváku a já si ho oblíbila, ale nakonec jsem ráda, když ho uvidím v muzeu, kam patří víc než ke mně domů,“ nechala se slyšet Laura s tím, socha se vrátí Pompejanu – repliky římské vily v německém Aschaffenburgu v Bavorsku.

Sdílejte článek

Přečtěte si také