Virály

14. ledna 2020 16:09

sarka.turcekova@gmail.com

Žena se nesmí vídat s kamarády, protože omdlévá, když se moc směje! Kdy zjistila, že trpí vzácnou poruchou?

Dost vtipná diagnóza, chtělo by se říct. Jenomže když se nemůžete bavit se svými přáteli, protože byste se mohli při smíchu dostat do mdlob, moc vtipné vám to připadat nebude.

Billie je sedmnáctiletá mladá slečna, která trpí vzácnou poruchou mozku, kvůli které omdlí, pokud se směje nebo zažívá jiné silné emoce. Trpí takzvanou kataplexií, což je stav popisovaný jako náhlá a nekontrolovatelná svalová slabost nebo paralýza, ke které může dojít kdykoliv během dne. Kvůli tomu se bohužel musí vyhýbat setkávání s přáteli, které by ji mohlo příliš rozrušit – mohla by se třeba hodně smát. Nemohla by pak ustát jeden školní den, aniž by neklesla k zemi. Je to pro ni velmi omezující, protože je sama temperamentní a když se nemůže smát, nepřipadá si pak sama sebou.

Když se ji třeba přátelé snaží rozesmát nebo omylem řeknou něco vtipného, mají pocit, že se pak musí omluvit. Což je pro ni hodně divný pocit. A snaží se tedy nezapojovat se do vtipných situací, kdy hrozí mdloby. Zejména pak si musí dávat pozor před novými věcmi, které ji mohou rozrušit. Poprvé se její diagnóza projevila v jejích 14 letech, kdy seděla ve školní jídelně. Původně si mysleli, že nejde o nic vážného, jenže bohužel na tento stav neexistuje žádný lék – jsou ale léky, které mohou snížit citlivost na spouštěče.

Sdílejte článek

Přečtěte si také