Virály

29. srpna 2023 15:57

Josef Šťastna

Ženě vyndali z mozku 8 cm velkého červa. Parazit se ještě hýbal

Australští lékaři nevěřili svým očím, když operovali 64letou pacientu z Nového Jižního Walesu. V jejím mozku objevili osm centimetrů velkou hlístici. Organismus s červovitým tělem se pořád hýbal. O případu mimo jiné informoval na svých webových stránkách The Guardian.

Žena si na bolesti břicha stěžovala už na počátku roku 2021. Kromě bolestí ji trápil průjem, suchý kašel a horečka. Záhadná nemoc ale útočila také na nervový systém, žena měla deprese, neudržela pozornost, začala zapomínat... Lékaři dlouho netušili, co se s pacientkou děje.

Po konzultaci s odborníky se rozhodli pro operaci, ženě při zákroku z mozku vytáhli živou hlístici dlouhou osm centimetrů. Experti zjistili, že jde o druh Ophidascaris robertsi, který napadá hlavně hady. Dosud nebyl popsán případ, že by se parazit dostal do lidského organismu.

Žena žije v oblasti poblíž jezera, kterou obývají krajty kobercové. Přestože s hady nikdy nepřišla přímo do styku, často chodila k jezeru sbírat rostliny, které používala v kuchyni. Experti se domnívají, že parazit se mohl na listy dostat z hadího trusu a pak putoval až do lidského organismu.

Podívejte se, jak útočí klíště:

Sdílejte článek

Přečtěte si také