TopStar

5. května 2019 14:00

Markéta Škorňová

Čína a Kanada na ostří nože: Soud v Číně odsoudil Kanaďana k trestu smrti!

Už druhého Kanaďana odsoudil čínský soud k trestu smrti za výrobu a obchodování s metamfetaminem. Vztahy mezi Kanadou a Čínou jsou napjatější než kdy dřív.

Server BBC informoval o rozhodnutí čínského soudu, které znělo jasně - za výrobu a obchodování s metamfetaminem se kanadský občan odsuzuje k trestu smrti. Jedná se letos už o druhého odsouzeného Kanaďana k nejvyššímu trestu.

Kanada a Čína jsou mezi sebou na ostří nože už od prosincového zatčení jedné ze zaměstnankyň společnosti Huawei ve Vancouveru. Kanada dokonce obvinila Peking ze svévolného uplatňování trestu smrti. Peking tato nařčení odmítá komentovat.

Poslední případ trestu smrti s největší pravděpodobností opět rozvíří emoce ohledně problému společnosti Huawei. Měsíce trvající rozepře začala ve chvíli, kdy Meng Wanzhou - dcera zakladatele společnosti Huawei - byla na žádost amerických orgánů zatčena ve Vancouveru.

Dva další kanadští občané - bývalý diplomat Michael Kovrig a podnikatel Michael Spavor - jsou pro změnu drženi v Číně, kde čelí obvinění z poškozování národní bezpečnosti.

První letošní případ odsouzeného k nejvyššímu trestu je Kanaďan Robert Lloyd Schellenberg, který byl v Číně původně odsouzen k patnácti letům vězení, ale nakonec byl rozsudek změněn na trest smrti.

Obchodování s drogami se v Číně trestá smrtí a mnoho cizinců již bylo za drogové trestné činy popraveno.

Sdílejte článek

Přečtěte si také