TopStar

7. dubna 2019 12:45

Jak neopakovat stejné chyby s dietami

Kolikrát už jste si předsevzali shodit pár kil, zhubnout do oblíbených kalhot nebo plavek? Jíst více zeleniny, méně sladkého, pít méně alkoholu, více se hýbat. Návody jsou všude kolem nás. Možná jste na ně narazili nebo jste se vrhli do nějaké diety.

Takže pokolikáté už se vám změna nepovedla a proč by tomu letos mělo být jinak? Vyzpovídali jsme nutriční specialistku Sandru Figalovou.

Co je podle vás nejčastější chyba věčných dietářů?

„Teď v lednu za mnou přišla například paní Věra a myslím, že to spousta lidí má stejně. Začala mi vyprávět: mám nadváhu, jsem stále unavená, už dlouho se ve svém těle necítím dobře. Co mě překvapilo, že se paní takto trápila už 3 roky! Nejdříve vyzkoušela na doporučení svého trenéra sacharidové vlny. Bohužel místo hubnutí začala řešit problémy s únavou,“ vypráví Figalová svůj příběh z praxe.

„A to je podle mě problém. Tonoucí se stébla chytá. Všechny diety a ti, kteří je propagují vypadají přesvědčivě. Ve výsledku ale jakékoli bezhlavé vyřazování potravin z jídelníčku může vést jen k dalším problémům, protože jen pro malé procento lidí je nízkosacharidová (low carb) dieta vhodná. Natož sacharidové vlny. Ty jsou využívány úplně v jiných případech, například u závodníků kulturistiky před závody. Proč by to měli dodržovat běžní lidé?“ pokládá řečnickou otázku. Jaké tedy podle Sandry děláme nejčastější chyby?

Strava je základ

Stravování je opravdu klíčové, ale obecně se na téma stravy nahlíží špatně. Drtivá většina lidí nemá ráda pocit být na dietě, a přesto se mu vystavují. Většinou pak své snažení nevydrží a navíc si podobnými pokusy svůj stav ještě zhorší. Diety vyřazují z jídelníčku spoustu potravin. A problém s tím spojený je, že 95 procent lidí věří tomu, že k hubnutí je potřeba vždy něco vyřadit z jídelníčku – žádné sacharidy, pečivo - jednoduše najít viníka a úplně ho vyřadit a věřit, že je to správná cesta. A ona není, protože problém je většinou už v samotném výběru a kvalitě konzumovaných potravin.

Máme nereálná očekávání

Za častým zmarem stojí také nereálná očekávání. Pokud nám někdo slíbí úbytek váhy 15 kilogramů za měsíc, je to šarlatán a hazarduje s naším zdravím. Neuvědomujeme si, že se nějakým způsobem stravujeme po dobu několika let. Je logické, že změna nepřijde v řádu týdnů. Na to nás až moc ovlivňují naše návyky, které nás do stávajícího stavu dovedly. Je potřeba se na ně zaměřit a trpělivě je měnit. Na škodu není nechat si v začátcích poradit.

Diety nejsou udržitelné dlouhodobě

Třetím problémem diet je, že nám přeorganizují život bez toho, aniž by zohlednily cokoli, co každý den děláme, kdy pracujeme a jak se hýbeme. Proto je takový způsob předem odsouzený k neúspěchu.

Sdílejte článek
Štítky stravování diety hubnutí

Přečtěte si také