TopStar

6. března 2019 09:00

SPORTSTAR: Kolik berou profesionální sportovkyně? Ne všechny se topí v penězích

Obecně se předpokládá, že profesionální sportovci vydělávají miliony a topí se v penězích. Jenže neplatí to všude. Jsou disciplíny, kde jsou pořádně utažené kohoutky. Své o tom ví například fenomenální Martina Sáblíková.

Rychlobruslařka Martina Sáblíková se vrátila na světový trůn. Na únorovém mistrovství světa v německém Inzellu vybojovala dvě zlaté medaile. Předvedla fantastické výkony a její boj proti zbytku světa byl náležitě odměněn. A právě zde se dostáváme k otázce: Co znamená náležitě? Za jedno zlato Sáblíková brala 136 tisíc korun.

Myslíte, že si nemá na co stěžovat? Jenže Martina musí pořádně kmitat, aby tyhle peníze vybojovala. Dostane je, jen když se stane mistryní světa. Za stříbro a bronz si vydělá o poznání nižší sumy.

Celkem Sáblíková na MS získala 19 titulů na všech možných tratích. Abychom měli výčet kompletní, zbývá také připočítat mistrovství světa ve víceboji (kombinace všech čtyř disciplín – 500, 1500, 3000 a 5000 metrů). Zde je odměna za titul vyšší - půl milionu korun. Rodačka z Nového Města na Moravě ho na šampionátu vyhrála čtyřikrát.

Jiné zimní sporty přinášejí více peněz

Stačí se porozhlédnout po zimních sportech, kde je rychlobruslení chudým příbuzným, krčícím se někde v koutě. Nevěříte? Například Eva Samková si na začátku února pověsila na krk zlato v hodnotě 256 tisíc. Je to hodně nebo málo, když jste nejlepší na světě ve snowboardcrossu? Bez sponzorských příspěvků a příjmů z reklamy by to nebylo za tu dřinu žádné terno. Každopádně Sáblíková se Samkovou můžou závidět kolegyním z jiných sportovních odvětví.

Běžkyně na lyžích mají za mistrovský titul bezmála 400 tisíc korun, biatlonistky 645 tisíc a sjezdařky už jsou nad milionem korun. A nejlépe oceněný zimní sport pro ženy? Věřte nebo ne, je to krasobruslení! Světová šampionka získává téměř milion a půl. Paradoxem může být, že je vyplácena stejnou federací jako Martina Sáblíková. Na jedné straně milion a půl, na té opačné 130 tisíc.

Výhry ovlivňují různé faktory: zájem diváků, sledovanost, rozšířenost daného sportu, popularita, konkurence, prodej televizních práv a tak dále. Zatímco pro Čechy je díky Martině Sáblíkové rychlobruslení velkým tahákem, zbytek světa, snad s výjimkou Holandska, raději kouká na krasobruslení.

Když se podíváme na sport obecně a zaměříme se i na mužský, dostáváme se do jiné galaxie. Nejpopulárnější jedničkou je jednoznačně fotbal, kde se rozdávají šílené částky. Například brazilský Neymar jr. si ve francouzském klubu Paris St. Germain přijde na 515 tisíc liber týdně, což je více jak 15 miliónů korun. Ještě hůře zní, že mu na kontě každou minutu přistane 1494 korun. Po tomhle zjištění už možná Martina Sáblíková na fotbal nikdy nepůjde.

Nejlépe placeným sportovcem světa je boxer Floyd Mayweather. Podle magazínu Forbes si americký boxer přišel za jediný zápas s irským sokem Conorem McGregorem na těžko uvěřitelných 6,2 miliardy korun!

Sdílejte článek
Štítky peníze sportovci

Přečtěte si také