Extrém

25. července 2017 18:28

redakce Prima Lajk

15 obyčejných věcí, které děláte každý den, a přitom vám můžou zničit zdraví

Tak to vypadá, že abychom byli zdraví, nesmíme dělat vůbec nic.

Svět tam venku je připraven dostat vás na každém kroku. To není žádná metafora, doslova všechno, co děláte, vás totiž opravdu určitým způsobem zabíjí. A protože chceme, abyste všichni žili co nejdéle, vybrali jsme pro vás varovný seznam 15 hrůz, které na vás v životě číhají každý den a mohou vás zničit, aniž byste o jejich nebezpečí vůbec věděli.

1. Nošení kravaty vyvíjí tlak na oči

Studie na 40 mužích zjistila, že upravení kravaty na mírně nepříjemnou polohu může už za tři minuty zvýšit nitrooční tlak, což je hlavní příčina vzniku zeleného zákalu.

2. Sezení zkracuje život

Nezáleží na tom, jak dlouhou dobu strávíte v posilovně, pokud většinu dne sedíte, stále se vystavujete vyššímu riziku infarktu a rakoviny než ti, kteří v práci stojí. Ve skutečnosti jste v průměru méně zdraví než takový člověk, přestože neposiluje ani necvičí.

3. Úzké džíny mohou způsobit poškození nervů

Jejich nošení totiž může utlačovat nerv vycházející z pánve. To způsobuje znecitlivění nohy, štiplavou bolest, přecitlivělost na teplo a v některých případech zakrňování tkání nohy.

4. Porod v poloze na zádech s nohama ve vzduchu je delší, obtížnější a zvyšuje šanci na natržení

Delší tlačení může způsobit poškození, bolest a snížení přísunu kyslíku plodu. Světová zdravotnická organizace obzvlášť nedoporučuje tuto pozici, která je praktikována především kvůli pohodlí doktorů.

5. Pračky jsou plné bakterie e. coli

Ty jsou přenášeny na vašem spodním prádle a běžný prací cyklus je nezabije.

6. Čištění zubů bezprostředně po jídle může způsobit závažné poškození zubní skloviny

Kyselost jídla změkčuje sklovinu, takže čištění zubů pak může být opravdu ničivé. Proto je lepší čistit si zuby před jídlem a zaměřit se spíše na dásně než na zuby.

7. Spaní v podprsence je hodně špatné pro vaše zdraví

Ženy, které takto často usínají, mají sníženou hladinu melatoninu ve žlázách kvůli zvýšenému tlaku podprsenky na kůži. Narušuje to tak jejich spánek, jsou častěji nemocné a mají nepravidelnou periodu.

8. Žvýkací tablety s vitaminem C kazí zuby

Vitamin C je kyselina askorbová, pokud tedy necháte tyto tablety v puse delší dobu, mohou rozpouštět povrch zubů.

9. Chytré telefony ničí vaši schopnost odpočívat

Překvapivě schopnost neustále kontrolovat e-maily způsobuje nárůst, ne pokles stresu. Nazývá se to pomocný stresující cyklus a tlačí lidi k tomu, aby byli neustále v kontaktu/na příjmu – dokonce i během doby, kdy relaxují.

10. Pozitivní myšlení může způsobit větší deprese a větší pravděpodobnost, že spácháte sebevraždu

Studie ukazují, že lidé s větším sebevědomím se obvykle cítí jen nepatrně lépe, když praktikují pozitivní myšlení. Ti s menším sebevědomím se naopak cítí hůře. Zaznamenávání negativních věcí o sobě samých jim tak ve skutečnosti zajišťuje, že se cítí lépe.

11. Intenzivní cvičení může u mužů vést ke zmenšování genitálií, a dokonce k jejich stáhnutí zpátky do těla

Stává se to běžcům, cyklistům, plavcům – prostě atletům, kteří absolvují vytrvalejší, namáhavé cvičení nebo závod. Naštěstí tento jev trvá pouze něco kolem hodiny.

12. Piercing na tváři může poškodit mozek

Vědci se domnívají, že může poškozovat trojklanný nerv, který spojuje tělesné vnímání s nervovým centrem. Špatně umístěný piercing může způsobit vychýlení oka, závrať a ztrátu rovnováhy.

13. Čokoláda obsahuje olovo

Skořápky kakaových bobů mají schopnost absorbovat olovo ze vzduchu, přičemž v Nigérii, zdroji velkého množství dovážené čokolády, používají olovnatý benzin. Děti jsou obzvláště zranitelné v případě otravy olovem, která může vést i k horším výsledkům ve škole.

14. Nuda je špatná pro vaše srdce

Londýnští výzkumníci zjistili, že mužům s fádní prací bez výzev hrozí vyšší riziko infarktu. Nuda zpomaluje a zklidňuje tlukot srdcem. Pokud je zvyklé bít v takto pomalém tempu, není pak připraveno na náročnější cvičení nebo šok a nedokáže se mu přizpůsobit.

15. Mužské bradavky krvácejí během dlouhého běhání

Bradavky totiž nejsou ztvrdlá kůže, takže jsou citlivé na sůl produkovanou pocením. Ta v kombinaci s materiálem trika prakticky vytváří smirkový papír. Většinu žen tento problém nepostihuje, protože nosí sportovní podprsenky.

Sdílejte článek
Štítky život škodlivost zdraví

Přečtěte si také