Extrém

5. srpna 2015 16:00

Tereza Javorová

CHUDINKA: Dívce je 18 let, ale má tělo 144leté stařeny. Brzo nejspíš zemře

Má vrásčité ruce, tvář stařeny a cítí se jako nad smrtí. Rochelle Pondare přitom teprve bude 18 let! Její fyzický věk je ale 144.

Rochelle trpí od narození nemocí zvanou progerie, která způsobuje předčasné a urychlené stárnutí. Dívce z Filipín proto už ve třech letech začaly vypadávat vlasy. V děti letech jí lékaři nemoc diagnostikovali, čímž se i vysvětlovali, proč Rochelle dál neroste. A její tělo naopak stárne.

Dospívání tak pro ni bylo velmi těžké. Rodiče se ji báli poslat do školy, aby se jí spolužáci neposmívali. Rochelle ale do školy chtěla. (Vzpomínáte si na film Jack s Robinem Williamsem? Dívka prožívala podobné pocity). Kupodivu ji více přijali chlapci než dívky. Rochelle si myslí, že to je tím, že ji kluci měli tendenci ochraňovat. Našla si tam dokonce i nejlepšího kamaráda, se kterým všechno sdílí.

Kvůli jejímu zdravotnímu stavu ale do školy už dál chodit nemůže. "Bolí mě klouby, špatně se mi chodí, jsem často unavená a cítím se staře," říká Rochelle, která patří k nejstarším pacientům s progerií. Lékaři bohužel ale nejsou vzhledem k jejímu zdravotnímu stavu moc optimističtí. Její fyzický věk je přece jen 144 let a nejsou si jistí, jak dlouho dokáže tělo fungovat.

Rochelle se ale i přesto rozhodla si užívat život naplno. Poslouchá pop-music jako každý jiný teenager, nosí slušivé šátky a paruky a těší se na oslavu svých 18. narozenin, které jsou na Filipínách pro dívku velmi důležité.

Pokud není příliš unavená, tak pomáhá svým rodičům prodávat ovoce a zeleninu na trhu, kde je známá pro svoje milé a přátelské chování. Jak ale dokáže Rochelle normálně žít, když ví, že nejspíš brzy zemře? "Snažím se být statečná kvůli svým rodičům," přiznává.


Přečtěte si také