Extrém

21. května 2015 15:50

Barbora Koukalová

Čtěte a plačte: Tohle je poslední nosorožec svého druhu na světě, musí ho hlídat ochranka

Je to symbol toho, jak se chováme k naší planetě, řekl o nosorožci jménem Súdán během rozhovoru pro Český rozhlas ředitel královédvorské zoo. Česká zahrada totiž zachránila úplně posledního samce svého druhu na zemi. A šest let ho hlídá po zuby ozbrojená ochranka. Zničili jsme ho my.

Jmenuje se Súdán, je to samec nosorožce severního bílého, žije v keňské rezervaci Ol Pejeta a nemá žádné kamarády na hraní.

To proto, že je na světě úplně sám.

Přátelí se jenom s lidmi, ti totiž okolo něj stojí sedm dní v týdnu 24 hodin denně, ale místo hraček mají v rukou samopaly. A když se k nim přiblížíte až moc blízko, zastřelí vás bez řečí, protože v porovnání se Súdánem váš život žádnou cenu nemá.

Pytláci totálně vyhladili jeho poddruh a na světě tak zbývá už jen pět kusů nosorožců severních bílých. Čtyři samice a právě Súdán, úplně poslední samec na planetě Zemi.

Podíl na jeho záchraně má i česká zoo ve Dvoře Králové, uchránila tento poddruh od naprostého vyhynutí a v roce 2009 vrátila jeho posledního mužského zástupce do volné přírody, kde jej od té doby v rezervaci Ol Pejeta hlídá jeho vlastní osobní stráž. Dokonce mu preventivně odborně uřízli jeho roh, aby na něj nelákal lumpy.

Pro lidi bohužel stále platí, že peníze nesmrdí a asijský trh si žádá svoje. Tam se totiž nejvíce prodává prášek z rohů nosorožce, kteří pomatení zákazníci považují za afrodisiakum. Jeden gram prášku z rohu je tam dražší než jeden gram kvalitního kokainu, a díky tomu se pytláci chovají k nosorožcům tak, jak se chovají.

Zajímá je jenom ten roh. Uříznou jej u kořene nosu a pak nechají zvíře svému osudu, tedy pomalé smrti, navíc v hrozných bolestech.

Fotografie Súdána, posledního samce svého druhu s ozbrojenou stráží okolo sebe, obletěly svět a sama rezervace Ol Pejeta prostřednictvím svého Twitteru nejen pořádá osvětu pro šokovanou veřejnost, která se najednou diví tomu, co jsme provedli, ale díky prodeji triček a suvenýrů s motivy Súdána vybírá peníze na jeho pohodlný život.

Kdo jiný by si ho měl zasloužit než on? Člověk zcela jistě ne.

Ve fotogalerii z Ol Pejeta nenajdete jenom Súdána s jeho ochrankou, ale i další vzácné nosorožce, kteří se klepou před pytláky.

Čtěte a plačte.

(bk)


Přečtěte si také