Extrém

26. června 2015 15:20

redakce Prima Lajk

Dělá metal z lidí násilníky? Nová studie ukázala zajímavé výsledky

A vy jste neslyšeli, že se na metalových festivalech rituálně vraždí a konají se obětní obřady?

Metalisti, punkáči a další fanoušci tvrdých žánrů mívají sklony k násilnostem, které v nich probouzí hlasitá a uřvaná hudba. Takový názor už jsme slyšeli mnohokrát, podobně jako že hraní stříleček dělá z lidí vrahy. Jenže nová australská věděcká studie ukazuje pravý opak. Metal má naopak na posluchače uklidňující účinky. Čím to je?

Doktorka Genevieve Dingle spolu s asistentkou Leah Sharman podnikli experiment na 39 lidech ve věku mezi 18 a 34 roky, přičemž všichni z nich poslouchali rádi tvrdou muziku (různé žánry metalu, hardcore, punk nebo screamo). Po dobu 16 minut s nimi probírali různá nepříjemná témata - problémy v rodině, vztazích, s penězi či v práci a v závěru se je snažili zneklidnit a naštvat. Pak každý seděl buď deset minut v tichu, nebo si pustil nějakou pořádnou kytarovou rubačku. Měření ukázala, že obě skupiny byly stejně klidné nebo dokonce, že "hudební skupina" byla klidnější.

"Hudba umožnila účastníkům, aby víc procítili emoci, kterou v nich předchozí rozhovor vyvolal. Z výsledku je dokonce jasné, že úrovně stresu a nenávisti se po poslechu dokonce snížily a navíc posluchači cítili větší mirů inspirace a dokázali se o své pocity lépe podělit," píše se ve studii. Zajímavé je taky, že zhruba polovina posluchačů si vybrala spíše skladby s agresivními až bojovnými tématy, zatímco druhá spíše songy o smutku a osamění. Prý proto, že v nich vyvolávala pocity štěstí a porozumění.

Vědci přiznali, že podmínky pokusu byly omezující, hlavně protože hněv před poslechem byl způsobem uměle a krátkodobě a že v přirozených podmínkách by byly výsledky pestřejší. Přesto vyvracejí zažitý mýtus a motivují další vědce, aby se tématu věnovali podrobněji.

Shrnutí studie je takové, že "extrémní hudba pomáhá se zpracováním hněvu, nezpůsobuje ho". Tak to jsme se nedozvěděli nic světoborného, na druhou stranu je fajn, když léčivou sílu hudby - zejména metalu - potvrdili vědci, co?

Sdílejte článek
Štítky hudba studie vědec hněv metal poslech

Přečtěte si také